Czy znamy leśny savoir-vivre?

MP

Przełom czerwca i lipca w lasach to czas zbierania jagód, malin i grzybów. Zanim wejdziemy z koszykiem należy przestrzegać leśnego savoir-vivru. Nie ignorujmy tablic informacyjnych, bowiem zawierają cenne informacje, które pomogą w zwiększeniu bezpieczeństwa podczas wycieczek. Unikniemy też mandatów.

Do lasu można wjechać tylko rowerami, samochody mają wyznaczone miejsca parkingowe. To jest podstawowy warunek dla kierowców, również quadów i spalinowych jednośladów. Jeśli mamy psy, trzeba pamiętać aby były prowadzone na smyczy.

Leśnicy apelują aby podczas spacerów zachowywać się cicho, nie zostawiać swoich śmieci. Jeśli nie ma wyznaczonych miejsc, nie wolno rozpalać ogniska ani biwakować.

Jeżeli trafimy na uprawy leśne, należy przestrzegać bezwzględnych zakazów wchodzenia i niszczenia roślin. Trzeba zwrócić uwagę na ptasie gniazda, które mogą znajdować się w trawach, nie ruszać i nie zabierać jaj. Nie płoszyć ptaków, ani zwierzyny.

Na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych można zaleźć ciekawe propozycje w dolnośląskich nadleśnictwach, m.in. pomysły na wypoczynek, wirtualne spacery, które mogą pomóc w ułożeniu programu na jeden dzień i więcej dni. Szlaki są znakomicie przygotowane, bazy noclegowe oznaczone a Bory Dolnośląskie otwarte na turystykę indywidualna i grupową.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ