1.3 C
Wrocław
Oświadczenie premierów Polski i Izraela. Wypracowano ważne wspólne stanowisko – ZOBACZ

Oświadczenie premierów Polski i Izraela. Wypracowano ważne wspólne stanowisko – ZOBACZ

– Zbrodnia, której dokonały nazistowskie Niemcy, była najtragiczniejszym wydarzeniem w losach narodu izraelskiego. Przez ostatnie 30 lat nasze kontakty były oparte na więzi i współpracy oraz szacunku dla poszczególnych krajów, ściśle ze sobą współpracujemy, również jeśli chodzi o pamięć i edukację – powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu. Dziś on i premier Mateusz Morawiecki podpisali wspólną deklarację rządów polskiego i izraelskiego. Jest w niej mowa o sprzeciwie zarówno wobec antysemityzmu, jak i wobec antypolonizmu.

Jestem bardzo zadowolony, że rząd Polski i Izraela zadecydowały o odwołaniu paragrafu w nowelizacji ustawy o IPN. Telefonicznie rozmawiałem z premierem i stworzyliśmy zespoły, które wspólnie pracowały, chciałbym im za to podziękować

– powiedział premier Izraela.

Szef izraelskiego rządu podkreślił, że „więzi z Polską są dla nas bardzo ważne”.

Zbrodnia, której dokonały nazistowskie Niemcy, była najtragiczniejszym wydarzeniem w losach narodu izraelskiego. Przez ostatnie 30 lat nasze kontakty były oparte na więzi i współpracy oraz szacunku dla poszczególnych krajów, ściśle ze sobą współpracujemy, również jeśli chodzi o pamięć i edukację. Będziemy pracować nad historycznymi kwestiami dotyczącymi Holokaustu

 dodał.

Zgadzamy się, że określenie „polskie obozy śmierci” jest niewłaściwe i zdejmuje odpowiedzialność z barków niemieckich

– podkreślił izraelski premier.

Będziemy pracować nad historycznymi kwestiami dotyczącymi #Holokaust.u. Jest oczywiste, że Holokaust był zbrodnią dokonaną przez Niemców na narodzie żydowskim, w tym też na Polakach pochodzenia żydowskiego

– zaznaczył Netanjahu.

Szefowie rządów Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację rządów. Czytamy w niej m.in., że oba rządy bardzo ostro potępiają wszelkie objawy antysemityzmu i wyrażają swoje zaangażowanie, aby przeciwstawiać się wszelkim jego formom. W deklaracji potępiono także antypolonizm.

Rządy Polski i Izraela wyrażają odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych. Rząd Polski i Iraela wzywają do powrotu do pełnego szacunku dialogu 

– głosi wspólna deklaracja.

 „W ciągu ostatnich 30 lat kontakty między naszymi krajami opierały się na zaufaniu i zrozumieniu. Izrael i Polska są przyjaciółmi i partnerami, które blisko ze sobą współpracują na arenie międzynarodowej, ale także w odniesieniu do pamięci o Holokauście”

– napisano.

W deklaracji podkreślono, że współpraca ta była możliwa dzięki duchowi wzajemnego szacunku dla tożsamości i wrażliwości historycznej, w tym jednym z najbardziej tragicznych okresów w naszej historii.

„Po rozmowach z premierem Netanjahu i premierem Morawieckim Izrael powitał z zadowoleniem decyzję podjętą przez polski rząd o ustanowieniu oficjalnej polskiej grupy poświęconej dialogowi z partnerami izraelskimi dotyczącemu kwestii historycznych odnoszących się do Holokaustu”

– czytamy.

„Jasne jest, że Holokaust był niemającą w historii precedensu zbrodnią popełnioną przez nazistowskie Niemcy wobec narodu żydowskiego, w tym Polaków żydowskiego pochodzenia. Polska zawsze wyrażała najwyższe zrozumienie znaczenia Holokaustu jako najtragiczniejszej części doświadczeń narodu żydowskiego”

– podkreślono.„Wierzymy, że jest wspólna odpowiedzialność, aby prowadzić wspólne badania w celu zachowania pamięci o Holokauście”– głosi deklaracja.

Zawsze zgadzaliśmy się, że określenie „polskie obozy konferencyjne, polskie obozy śmierci” jest w sposób znaczący złe i pomniejsza odpowiedzialność Niemców za stworzenie takich obozów

– zaznaczono.

W deklaracji podkreślono, że w czasie wojny rząd polski na uchodźstwie próbował zatrzymać działanie nazistów poprzez pobudzanie świadomości zachodnich aliantów w zakresie systematycznego mordowania polskich Żydów.

„Potępiamy wszelkie pojedyncze zbrodni popełnionych przez Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej, z zaszczytem powiększamy te heroiczne działania licznych Polaków, w tym także Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy ryzykowali swoje życie, żeby ratować Żydów”

– czytamy w deklaracji.

„Odrzucamy działania, które mają na celu obwinianie Polski, czy narodu polskiego w całości o zbrodnie popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z innych narodów. Niestety smutną prawdą jest to, że niektórzy ludzie, bez względu na ich pochodzenie, religię czy światopogląd, ujawnili w tym czasie swoje najciemniejsze strony”

– podkreślono w deklarację, którą podpisali premier Morawiecki i szef rządu Izraela Benjamin Netanjahu.

„Przyjmujemy do wiadomości fakt, że pewne struktury polskiego państwa podziemnego, nadzorowane przez polski rząd na uchodźstwie, stworzyły mechanizm systematycznej pomocy i wspierania Żydów, a sądy skazywały Polaków za kolaborację z okupacyjnymi władzami niemieckimi, w tym także za wydawanie Żydów”

– czytamy w deklaracji.

Przyjęta dziś nowelizacja ustawy o IPN uchyla artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ