Amerykański noblista z wykładem na PWr

fot. pwr

Prof. William E. Moerner, laureat Nagrody Nobla z chemii w 2014 r., w poniedziałek, 2 lipca, odwiedzi Politechnikę Wrocławską. Amerykański naukowiec wygłosi wykład podczas 11. Międzynarodowej Konferencji nt. Nanofotoniki (ICNP 2018). Początek o godz. 9.00 w bud. D-20.

Prof. William E. Moerner pracuje na Uniwersytecie w Stanford, USA. Zajmuje się spektroskopią pojedynczych molekuł, śledzeniem ich ruchu i ich pułapkowaniem. Bada także różnorodne materiały, od fotorefrakcyjnych polimerów, przez nanocząstki, po fotosyntetyzujące i fluorescencyjne białka. Jest jednym z pionierów mikroskopii superrozdzielczej, za którą – wraz z Erickiem Betzigiem i Stephanem Hellem – otrzymał w 2014 r. Nagrodę Nobla z dziedziny chemii.

Wykład pt. „Nanophotonics Based on Individual Molecules and Light Gives Rise to 3D Super-Resolution Imaging and Beyond” zainauguruje konferencję ICNP 2018 (11th International Conference on Nanophotonics), która odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej w dniach 2-6 lipca. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

– Prelekcja będzie mieć charakter specjalistyczny, ale zapraszamy na nią również osoby niebędące uczestnikami konferencji – mówi prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego PWr. – Tematyka obrazowania poniżej limitu dyfrakcji jest interesująca dla wielu osób, zwłaszcza tych zajmujących się obrazowaniem układów biologicznych.

Podczas ICNP 2018 omawiane będą najnowsze osiągnięcia, pomysły i rozwiązania w zakresie optyki i fotoniki w skali nano i mikro. Najważniejszym celem uczestników spotkania jest promowanie nowych idei w nanofotonice, które w przyszłości – dzięki społecznemu i ekonomicznemu wsparciu – mogą spowodować technologiczny przełom na skalę światową.

W gronie uczestników są uznani naukowcy z całego świata, w tym z USA, Francji, Włoch, Hiszpanii, Australii, Kanady, Chin, Japonii i Polski. To prestiżowe wydarzenie organizowane jest w Polsce po raz pierwszy. Poprzednia edycja odbyła się w brazylijskim Recife.

Będzie to już drugi w tym roku wykład laureata Nagrody Nobla na naszej uczelni. W kwietniu PWr odwiedził w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego niemiecki fizyki prof. Klaus von Klitzing. Natomiast w 2017 roku, podczas 44. Światowego Zjazdu Fizyków Polskich o swoich badaniach opowiadali trzej inni nobliści – prof. Gerard Hooft, prof. Theodor Hänsch i prof. Shuji Nakamura.

źródło: Politechnika Wrocławska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ