Jak największa spółka w Polsce dba o środowisko?

KGHM jest jedną z największych spółek kapitałowych w Polsce, widnieje w czołówce producentów górniczych miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Firma jest w stanie wyprodukować rocznie około 700 tysięcy ton miedzi, oczywiście dochodzi także produkcja innych surowców np. srebra, którego roczne wydobycie szacuje się powyżej 1200 ton.

Działalność spółki koncentruje się głownie na terenie Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego ale od roku 2012 KGHM Polska Miedź S.A. stała się firmą globalną, posiadającą projekty górnicze na trzech kontynentach. Najważniejszych z nich jest Sierra Gorda w Chile, tamtejsze złoża miedziowo-molibdenowe zostały oceniane na jedne z największych na świecie i będą eksploatowane przez najbliższe 20 lat. Poza tym firma pozyskuje surowce min. w Kanadzie czy USA.

infografika wDolnymŚląsku.com

Tak potężna firma musi mieć odpowiednie zaplecze kierujące ochroną środowiska na terenach swojej działalności. KGHM z troską podchodzi do ochrony zdrowia ludzi, a także środowiska. W ramach działań proekologicznych spółka wdraża ekoefektywne
i niskoemisyjne technologie. W ostatnich latach zmodernizowała sieć energetyczną w kopalni Rudna, dzięki czemu oddział górniczy zasilany jest energooszczędną instalacją. Firma inwestuje w odnawialne źródła energii (farmy fotowoltaiczne, wiatrowe), dba o ochronę flory i fauny, powietrza oraz wody w otoczeniu swoich zakładów, a także prowadzi efektywne gospodarowanie odpadami oraz rekultywację i zachowanie bioróżnorodności na terenach pokopalnianych.

Jednym z przykładów odpowiedniego dbania o środowisko naturalne jest zrekultywowany teren po zbiorniku odpadów poflotacyjnych Gilów w Polsce, który przez dwadzieścia lat pełnił funkcję zbiornika na odpady pokopalniane, a dziś stał się przystanią dla zwierząt i roślin.

Najlepszym przykładem bezpiecznej i skutecznej gospodarki odpadami jest położone na Dolnym Śląsku składowisko „Żelazny Most”. Trafiają tam wszystkie zanieczyszczenia pokopalnianie (drobno zmielona skała nieużyteczna wraz z resztkami minerałów użytecznych) ze wszystkich polskich kopalń z Zagłębia Miedziowego.

Rocznie składowisko przyjmuje od 20 do 26 mln ton odpadów flotacyjnych, z czego około 75 % zostaje wykorzystana do ciągłej nadbudowy zbiornika, a reszta podlega unieszkodliwieniu. Składowisko ma już 40 lat i jest kluczową instalacją KGHM, ponieważ bez niego nie można byłoby wytwarzać surowca jakim jest miedz. Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych jest największym tego typu obiektem w Europie i widać go
z kosmosu. Zgodnie z analizami Żelazny Most zapewni zagospodarowanie odpadów aż do wyczerpania zapasów miedzi z Zagłębia Miedziowego.

Obecnie trwa rozbudowa zbiornika, ma zostać powiększony o 600 hektarów, całość osiągnie powierzchnie 2000 hektarów. KGHM zapewnił, że nie będzie to miało wpływu na lokalne społeczeństwo ani środowisko naturalne. Firma zmniejszyła do minimum negatywny wpływ zbiornika poprzez wprowadzenie kurtyn wodnych, zapobiegających pyleniu osadów podczas wietrznej pogody, zabezpieczone zostały plaże roztworami emulsji asfaltowej przez śmigłowce. KGHM wprowadził również systemy drenażowe i rowy opaskowe w strefie zapory i przeprowadził szereg prac melioracyjnych na przedpolu zapory składowiska. Dzięki tak przyjętej strategii, wody powierzchniowe w otoczeniu Żelaznego Mostu odpowiadają restrykcyjnym normom czystości.

Czy wiesz że…
para najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce, sokołów wędrownych wybrała jako miejsce lęgowe jeden z kominów Hutu Miedzi Głogów. Gnieżdżą się na specjalnie zbudowanej przez zakład platformie, na wysokości ok. 80 metrów.

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ