NIK ujawnił raport dot. umów gazowych z lat 2006-2011. WSKAZANO NIEPRAWIDŁOWOŚCI!

Nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki w zakresie uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010 – wytknęła NIK w ujawnionym w poniedziałek raporcie. Działania ministra gospodarki były prowadzone w znacznej części bez wymaganego umocowania w postaci zatwierdzonej instrukcji negocjacyjnej – podała NIK.
Dziś NIK ujawniła raport dotyczący umów gazowych podpisywanych przez państwo polskie w latach 2006-2011.

 

NIK pozytywnie oceniła w raporcie zapewnienie przez organy państwowe i PGNiG w latach 2006–2011 ciągłości dostaw gazu ziemnego z importu oraz uniknięcie ryzyka niezaspokojenia potrzeb polskich odbiorców, jednak jak podkreśla, „działania ministra gospodarki dotyczące negocjowania w latach 2009-2010 umów z Rosją na dostawy gazu były prowadzone w znacznej części bez wymaganego umocowania w postaci zatwierdzonej instrukcji negocjacyjnej”.

Jak podaje NIK, „zarówno Minister Gospodarki, jak i PGNiG nie wykorzystali w pełni swoich możliwości negocjacyjnych, nie podejmując próby uzyskania w zamian za zgodę na postanowienia korzystne dla strony rosyjskiej równoważnych korzyści dla Polski„.

Co więcej, „negocjacje rządu polskiego z rosyjskim w latach 2009-2010 ws. dostaw gazu ziemnego były podjęte przez stronę polską bez przygotowania merytorycznego”.

– Negatywnie należy ocenić zaniechanie przez Ministra Gospodarki działań legislacyjnych w 2008 r., przez co uległo opóźnieniu przygotowanie prawnych ram usprawniających realizację inwestycji (terminala LNG) – podaje NIK.

Źródło: niezalezna.pl, onet.pl, media/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ