JEST PRZEŁOM! TK jednogłośnie odrzucił wniosek Bodnara

Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie przepisów regulujących orzekanie kary łącznej.

Decyzja została podjęta jednogłośnie w pełnym składzie przez sędziów wybieranych w obecnej i w poprzednich kadencjach Sejmu – informuje Tvp Info.

Sędzią sprawozdawcą postępowania był Leon Kieres, który nie popierał zmian w Trybunale wprowadzanych na początku obecnej kadencji.

Przewodniczącym składu sędziowskiego była prezes Trybunału, Julia Przyłębska.

Adam Bodnar nie wycofał swojej skargi, co czynił do tej pory, jeżeli w składzie orzekającym pojawiali się sędziowie, których wybór Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionował.

Skarga, którą TK rozpatrywał, dotyczyła wątpliwości odnośnie ograniczenia zasady „lex mitior”. Głosi ona, że w przypadku, gdy między dokonaniem przestępstwa a wydaniem wyroku nastąpiła zmiany sankcji karnej, należy orzekać karę łagodniejszą. Jeśli doszło do zaostrzenia przepisu – dotychczasową, jeśli do złagodzenia – nową.

Zdaniem Trybunału rozpatrywane ograniczenie zasady „lex mitior”, jakie jest skutkiem przepisów o karze łącznej mieści się w granicach swobody ustawodawcy, zaś sam mechanizm tej kary już oznacza jej złagodzenie dla skazanego.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ