Co dla Polski oznacza rewolucja samochodów elektrycznych? Cz.2

Zwolennicy samochodów elektrycznych zwracają uwagę, w szczególności że samochody elektryczne przyczynią się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez co będziemy w stanie zredukować skutki ocieplanie klimatu oraz zadbać o lepszą jakość powietrza. Przeciwnicy z kolei zwracają uwagę na to, że elektromobilność tylko pozornie jest proekologiczna oraz przytaczają argumenty, nad którymi warto się zastanowić.

W kwestii samochodów elektrycznych można znaleźć odmienne zdania odnośnie ich proekologicznego znaczenia. W szczególności zwraca się uwagę, że samochody elektryczne napędzane są głównie energią pochodzącą ze spalania węgla (sektor energetyczny w Polsce oparty jest w 90 procentach na węglu). Ponadto zwraca się uwagę na problemy z utylizacji odpadów np. baterie. Nie bez wpływu na branże samochodową pozostaje dostępność surowców potrzebnych do produkcji samochodów elektrycznych. Przewiduje się, że wraz ze wzrostem produkcji samochodów elektrycznych wzrasta będą ceny surowców wykorzystywanych do ich produkcji. Przykładem jest kobalt, którego popyt wzrasta już dziś ze względu na to, że jest wykorzystywany do produkcji baterii w smartfonach. W przypadku samochodów elektrycznych kobalt jest wykorzystywany do produkcji elektrod akumulatorów litowo-jonowych. Szacuje się, że popyt na ten surowiec i cena będzie systematycznie wzrastał.

infografika wDolnymŚląsku.com

Obecnie rozpoczyna się wyścig o dostęp do surowców potrzebnych w elektormobilności. W wyścigu tym czołowe miejsce zajmują Chiny, które są również potentatem w produkcji samochodów elektrycznych. Duża część złóż kobaltu znajduje się w bardzo niestabilnych regionach świata (m.in. Afryka), co wprowadza dużą niepewność w kwestii stabilności dostaw tego surowca w przyszłości.

Jak donosiły media na terenie Dolnego Śląska powstać ma największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych, której budowa ma być zakończona jeszcze w 2018r. Jest to ogromna szansa dla Dolnego Śląska, który może stać się centrum elektromobilności dla Polski. Wrocław posiada wielki potencjał młodych ludzi wzbogacony zapleczem naukowo-badawczym (m.in. Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski oraz inne jednostki badawcze).

Największe koncerny samochodowe zainteresowane są dalszymi inwestycjami w elektryczne samochody. Przykładem jest producent marki Mercedes-Benz, który planuje do 2022r. wypuścić na rynek elektryczną wersję każdego obecnie sprzedawanego modelu. Zaangażowanie największych koncernów samochodowych elektomobilnością świadczyć może jedynie o tym, że elektromobilność ma przyszłość. Na chwile obecną pomimo, że prąd do zasilania samochodów elenktycznych pochodzi z konwencjonalnej energii (najczęściej elektrowni węglowych) inwestycje w elektromobilność są zasadne, gdyż rozwijają technologie oraz zmieniają świadomość społeczeństwa. Również coraz większa ilość producentów samochodów elektryczny wpływać będzie na konkurencyjność oraz na niższą cenne.

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ