Wspominamy bohaterów: Wanda Węgierska: Ważne jest to, by załopotały znów polskie sztandary! W 1942 skazana na karę śmierci

Autor: Starscream [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], źródło: Wikimedia Commons

Ppor. Wanda Węgierska (1919-1943), ps. Wanda. Harcerka, żołnierz wywiadu wojskowego, była w Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, Związku Jaszczurzym.

Wanda Węgierska, przed II Wojną Światową była drużynową Chorągwi Łódzkiej Organizacji Harcerek, w łódzkim Gimnazjum Humanistycznym organizowała i prowadziła drużynę ZHP. W 1940 roku przeszła do centrali ZWZ. W sierpniu 1941 wstąpiła do AK. Następnie rozpoczęła służbę wywiadowczą na terenie Niemiec. Jednocześnie w Organizacji Wojskowej Związku Jaszczurczego zaangażowała się w pracę kurierską. Dzięki niej, powstały ośrodki wywiadowcze w Lűckenwalde, na południe od Berlina, oraz Westfalii i Zagłębiu Ruhry.

Wanda Węgierska służyła w Wydziale „Zachód” w Oddziale Komendy Głównej Związku Jaszczurzego. Przyczyniła się do zdobycia wielu ważnych informacji, m.in. szczegółów ataku Niemiec na Grecję, „Afrika Korps” na Aleksandrię, pancernika „Tirpitz” w norweskich fiordach. Sukcesem Związku Jaszczurzego było zlokalizowanie na Pomorzu Zachodnim – w Peenemünde – tajnego ośrodka badań nad pociskami rakietowymi. Wywiad przechwycił również bazę danych o budowie okrętów podwodnych w stoczniach Gdyni, Gdańska i Elbląga.

Gestapo aresztowało ją w Berlinie 25 kwietnia 1942 roku. Po ciężkim śledztwie, trwającym niemal rok, została skazana przez sąd wojenny na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 czerwca 1945 roku w więzieniu Plötzensee przez ścięcie toporem. Ciało spalono.

W jednym z ostatnich listów pisanych do mamy i siostry wyznała: „Ważne jest to, by załopotały znów polskie sztandary, by tym razem silne, dobrze wyposażone wojsko polskie stanęło na straży dawnych granic Polski. Boże, kiedy?”

Wanda Węgierska patronuje ulicy w Zgierzu. Na murze kościoła p.w. MB Dobrej Rady w Zgierzu wmurowana jest tablica pamiątkowa, podobną – z nazwiskami agentów wywiadu „Zachód” i skazanych na śmierć przez ścięcie toporem – wmurowano w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Ppor. Wanda Węgierska pośmiertnie została odznaczona: Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Armii Krajowej. W 2010 roku Prezydent RP nadał jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Od 2005 jest patronką 337 Warszawskiej Drużyny Harcerek „Jutrzenka”.

źródło: wikipedia.org

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ