11.1 C
Wrocław
Politico pod wrażeniem Morawieckiego. „Polski premier oczarował unijne elity”

Politico pod wrażeniem Morawieckiego. „Polski premier oczarował unijne elity”

Popularny na całym świecie magazyn Politico chwali szefa polskiego rządu. – Elity Unii Europejskiej oczarował 50-letni Morawiecki, który równie swobodnie cytuje lewicowego ekonomistę Thomasa Piketty, opisuje chrześcijaństwo jako istotę Europy i omija krytykę przymusowej rezygnacji ze stanowisk polskich sędziów, powołując się na „pluralizm konstytucyjny” – czytamy w artykule, którego autorami są Ryan Heath i Gabriela Galindo.

Politico nie kryje ani podziwu dla polskiego premiera, ani zaskoczenia z jak dużą delikatnością Mateusz Morawiecki podchodzi do tematów związanych z Unią Europejską. W artykule dotyczącym postaci prezesa rady ministrów, autor tekstu wskazuje na słowa wypowiedziane przez premiera Morawieckiego jeszcze przed ubiegłotygodniowym szczytem UE.

To właśnie wtedy Morawiecki pochwalił Angelę Merkel i Emmanuela Macrona za forsowanie cyfrowego podatku, a sam zdecydowanie poparł plan inwestycyjny Jean-Claude Junckera, mówiąc: „Potrzebujemy pozytywnych przykładów w Europie” – przypomina Politico.

Morawiecki podkreślił również, że nie jest „ideologiczny” co do ewentualnego dołączenia Polski do strefy euro, chce tylko, aby polskie zarobki dogoniły Europę Zachodnią przed podjęciem decyzji.

Morawiecki mówił brutalnie o europejskich porażkach podatkowych i rajach podatkowych. Uderzył w międzynarodowe unikanie podatków i „mafie VAT-owskie”, które, jak powiedział, oszukują europejskich podatników na 325 miliardów euro rocznie. Ogłaszając Polskę światowym liderem w walce z oszustwami, Morawiecki zacytował te wysiłki, a projekty UE dotyczące obrony, innowacji i inwestycji publicznych, jako sposoby na pobudzenie integracji europejskiej i złagodzenie „napięć związanych z populizmem”

– podaje Politico.

Przypomnijmy: walkę o uszczelnianie podatku VAT Morawiecki podjął jeszcze zanim został premierem. Dziś są tego efekty. Jak sam mówił podczas X Europejskiego Kongresu Ekonomicznego, w jednym roku przypływ podatków z tytułu VAT, CIT i PIT  wyniósł 40 mld zł. Stało się to możliwe  – wykazywał – dzięki temu, że staramy się pomagać małym, równo traktować wielkich, a jednocześnie zwalczać przestępczość we wszystkich możliwych wymiarach, głównie poprzez nowoczesne instrumenty informatyczne – powiedział Morawiecki.

Walkę z rajami podatkowymi, wykazywał wówczas premier, podjęto „przede wszystkim dla tych wielkich, którzy uciekali stąd, nie płacili podatków, a tu mieli biznes, tu mieli sprzedaż.

– Stąd też nasza walka z mafiami VAT-owskimi – dodał Morawiecki.

Mówił, że niedawno odwiedził woj. świętokrzyskie, gdzie dziękowano mu za uratowanie, poprzez walkę z mafią VAT-owską, polskiego przemysłu hutniczego.

Premier dziękował tym, którzy przyczynili się do wyszukiwania luk w podatku VAT, w tym informatykom i skarbowcom, którzy – jak ocenił – „są prawdziwymi twórcami tego sukcesu wielkiego uszczelnienia VAT, które nastąpiło w ciągu jednego roku o 30 mld zł”.

Politico przypomina również słowa premiera Morawieckiego o tym, że Europejczycy ignorują starania Polski, by zaabsorbować Ukraińców przesiedlonych przez rosyjską wojnę w regionie Donbasu.

Warto zaznaczyć, że w mijającym tygodniu Sejm przyjął uchwałę w sprawie powołania komisji śledczej ds. VAT, która między innymi zbada i oceni prawidłowość działań poprzedniego rządu, związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

Źródło: niezalezna.pl, politico.eu
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ