APEL IPN ORAZ ŚRODOWISK KRESOWYCH O UCZCZENIE OFIAR ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej we Wrocławiu, Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej oraz Zarząd Główny Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej wystosowały apel do dolnośląskich samorządów o uczczenie 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej minutą ciszy przez włączenie syren alarmowych 11 lipca o godz. 12.00.

APEL

Mija 75 lata od momentu, gdy w niedzielę 11 lipca 1943 r. bandy ukraińskie UPA i OUN jednocześnie zaatakowały blisko sto wsi i wiele kościołów, gdzie schronili się Polacy i dokonali ich masakry. Mordowano księży przy ołtarzach, niewinne dzieci, całe rodziny. Nie był to ani pierwszy, ani ostatni dzień krwawych, tragicznych dni Kresów Wschodnich. W latach trzydziestych i czterdziestych we wschodnich województwach II Rzeczpospolitej zamordowano w okrutny sposób dziesiątki tysięcy osób narodowości polskiej i obywateli polskich. 11 lipca dla Kresowian, ich dzieci i wnuków jest Dniem Pamięci o Męczeństwie wszystkich Polaków na Kresach. Pamięć ta jest też naszym zobowiązaniem wobec tych, „którzy zginęli z myślą o Tej, która nigdy nie zaginie”. Dolny i Górny Śląsk, Ziemia Lubuska, Opolszczyzna, Pomorze, Warmia i Mazury dla wielu z nas stały się nowym domem. Jednak pamięć o naszych bliskich, którzy pozostali na ojcowiźnie wciąż trwa w naszych rodzinach. Pamiętając o nich, prosimy o wspólne oddanie hołdu poprzez włączenie sygnałów alarmowych na jedną minutę w Waszych miejscowościach w środę 11 lipca o godz.12.00. Prosimy o modlitwę i pamięć w każdej parafii katolickiej, a także o symboliczne uruchomienie dzwonów. Zwracamy się do Was: księża proboszczowie i sołtysi wsi, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast o upamiętnienie tych, dla których Rzeczpospolita była dobrem najwyższym, ich ofiara stanowiła siłę wzmacniającą ducha budującego szczęśliwość kolejnych pokoleń, nadzieję na budowanie pokoju i wzajemnego zrozumienia, które pozwoli na pełne poznanie prawdy. Przekazujcie. Pamiętajcie.

Dyrektor ​Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń
Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej – prof. Henryk Słowiński
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej Wrocław – Ryszard Marcinkowski

Dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu weźmie udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej organizowanych przez Wojewodę Dolnośląskiego, Dowódzcę Garnizonu Wrocław oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

Program uroczystości:

godz. 10.00 Uroczystość pod Pomnikiem-Mauzoleum przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego (odegranie hymnu państwowego, wystąpienia, modlitwa, apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów)

godz. 11.00 Msza Święta w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu

Zaplanowane działania OBEN:

  • 11 lipca „Stowarzyszenie Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej” we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej we Wrocławiu organizuje uroczystości upamiętniające rocznicę ludobójstwa dokonanego na obywatelach II Rzeczypospolitej w Trójcy koło Zgorzelca. W programie zaplanowano Mszę świętą w intencji pomordowanych oraz wykład Jerzego Rudnickiego
  • 11 lipca o godz. 18.00 w Aulii Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbędzie się dyskusja panelowa „Wielkość i dramat polskich Kresów”, którą poprowadzi Stanisław Srokowski.
    Paneliści: ks. prał. Stanisław Pawlaczek, Feliks Trusiewicz – świadek tragedii, Przemysław Cieślik, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu.
  • Audycja w Radiu Rodzina „Wołyń 1943: jak o tym uczyć?”
  • Wykłady w środowiskach harcerskich – prowadzenie Marek Gadowicz
  • 21 lipca „Stowarzyszenie Czechów z Wołynia oraz Ich Przyjaciół” („SCVP”) organizuje uroczystości w Nowym Malinie (Republika Czeska) koło Szumperku. Wykład „Pieta żałobna czeskiego Malina, wymordowanego 11 lipca 1943 roku” wygłosi Jerzy Rudnicki
  • Prezentacja wystawy plenerowej „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” na Dolnym Śląsku (sierpień)

W ramach obchodów 75. Rocznicy „Zbrodni Wołyńskiej” 18 i 19 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Agora” odbyły się dwa przedstawienia pt. „Ballada o Wołyniu” w wykonaniu Teatru Nie teraz.

https://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/aktualnosci/53182,Spektakl-Ballada-o-Wolyniu-w-CK-Agora-Wroclaw-18-i-19-czerwca-2018.html

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem „rzezi wołyńskiej”. W tym dniu nazwanym później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z prawie stu polskich miejscowości. Według historyków podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Sejm RP na mocy uchwały z lipca 2016 r. ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ