„Arlecchino” rzeźba Alessandra Mendiniego będzie miejscem spotkań

Dzisiaj prezydent Rafał Dutkiewicz i JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta prof. Piotr Kielan zaprosili wrocławian na uroczyste odsłonięcie „Arlecchino” rzeźby Alessandra Mendiniego. 

Arlekin waży 4,5 tony, kosztował 1,1 mln zł, stoi na skwerze Wojciecha Młynarskiego, tuż przy Capitolu.

Rzeźba Alessandra Mendiniego, która znalazła swoje miejsce w nieobojętnej dla historii miasta i wrocławskich teatrów przestrzeni, przewodzi na myśl postać arlekina, kojarzoną z włoską komedią Del Arte. Arlecchino miał zadanie bawić publiczność. Wyrażam nadzieję, że w mieście spotkań odegra taką właśnie rolę, powiedział JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta prof. Piotr Kielan

Aprobata włodarzy z jaką spotkała się idea realizacji obiektu artystycznego, który na stałe wpisze się w mapę miejskich artefaktów i stanie wyraźnym sygnałem otwartości Wrocławia na wielką, światową sztukę oraz pozostanie symbolem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 upoważnia mnie do przywołania wydarzeń sprzed czterech lat. W grudniu 2014 roku gościliśmy we Wrocławiu Alessandra Mendiniego, twórcę przełomu XX i XXI wieku. Wybitnego projektanta, artystę, który przekraczając granicę sprawia, że zyskał miano ikony światowego designu.

Prezydent Rafał Dutkiewicz wierzy, że skwer Wojciecha Młynarskiego będzie nie tylko nowym miejscem spotkań ale też w przestrzeni tej będą odbywały się happeningi

Ufam, że ta jasna strona Wrocławia zauważy Arlekina.

 

– Pierwszy kontakt z Mendinim już miałem w roku 2014, rozmawiałem z nim podczas kolejnej wizyty, mam nawet zdjęcie, które będzie w katalogu a rzeźba Arlekina w tej naszej szarości i czerni…rozjaśni nasze miasto, mówi Bogdan. Z kolei Zdzisław, wrocławski artysta zachwyca się instalacją – to rzecz piękna, jestem pod wrażeniem.

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ