Fiedorowicz: Sukces w Tajlandii został okupiony bezcenną ofiarą, życiem ludzkim

Gościem Marcina Bąka w programie Telewizji Republika ,,Wolne głosy – popołudnie” był Tomasz Fiedorowicz z Grupy Ratownictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, który skomentował wydarzenia z Tajlandii – Do jaskini weszli zupełni laicy. Jaskinia niezależnie od tego, czy zalana czy sucha to absolutnie niesprzyjające środowisko. Do samego chodzenia po jaskiniach szykujemy się rok, nurkowanie w tych jaskiniach to kolejne lata doświadczeń – ocenił.

– Grupa Ratownictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu to jest niejako grupa grotołazów, którzy postanowili, że będą się doskonalili w obszarze ratowania ludzi w jaskiniach. Robimy już to od wielu lat – zaczął Tomasz Fiedorowicz.

– Na pewno rola trenera w całej tej sytuacji była dwojaka. Wiemy, że przez 17 dni przebywania pod ziemią utrzymywał ich w dobrym stanie psychicznym, fizycznym, sam oddawał im swoje racje żywieniowe. Myślę że dzięki niemu przetrwali w takim dobrym stanie – mówił gość Telewizji Republika.

– Natomiast jako jedyna osoba dorosła w tej grupie wydaje się ponosić odpowiedzialność za to, że do tej sytuacji doszło. Dziś cieszymy się z tego sukcesu na całym świecie, że ta akcja wydobywcza zakończyła się bez ofiar – kontynuował.

– Nie licząc tego ratownika – wtrącił Marcin Bąk.

– Mówię o akcji wydobywczej, a nie o całej akcji ratowniczej. Ten sukces był jednak okupiony bezcenną ofiarą, życiem ludzkim – skomentował Tomasz Fiedorowicz.

– Do jaskini weszli zupełni laicy. Jaskinia niezależnie od tego, czy zalana czy sucha to absolutnie niesprzyjające środowisko. Do samego chodzenia po jaskiniach szykujemy się rok, nurkowanie w tych jaskiniach to kolejne lata doświadczeń – mówił ratownik.

– To naprawdę są wyspecjalizowane umiejętności, żeby to robić bezpiecznie. Nie miało to miejsca w grupie tych chłopców z opiekunem. Oni tam weszli trochę lekceważąc to niebezpieczeństwo – kontynuował gość Telewizji Republika.

– Myślę, że warto byśmy pamiętali o tym ratowniku, który jest gdzieś tam przemilczany w tym wielkim sukcesie o którym się mówi cały czas – dodał.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ