Mija 75 rocznica Krwawej Niedzieli

Uroczyste obchody 75 rocznicy ludobójstwa na terenie dawnej Rzeczypospolitej rozpoczęły się złożeniem wieńców i zniczy pod Pomnikiem-Mauzoleum Zbrodni Wołyńskiej.

Z udziałem władz wojewódzkich, samorządowych, przedstawicieli kościołów, służby mundurowej, ruchów i stowarzyszeń kresowych i kombatanckich oraz licznych wrocławian wysłuchano przemówień, m.in. Jana Szejnera ze Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich, który powiedział, że chodzi o przywrócenie wszystkim ofiarom zbrodni tożsamości.

MP

– Ze wzruszeniem przychodzę tu od wielu lat i ciągle w oczach mam obraz palonego domu i mojej rodziny mordowanej na podwórzu, mówi Genowefa Paździor, mieszkaliśmy w Kisielinie, mój brat 11 lipca nie poszedł do kościoła, dzięki temu uratował się, z oddali widział płonący kościół i krzyki zamkniętych w nim ludzi. To byli ukraińscy bandyci a wcześniej nasi sąsiedzi, z którymi spędzaliśmy wspólne święta. Byliśmy bezbronni a oni zarzynali nas bez opamiętania. Nie mieli broni. Najczęściej używali sprzętu, który znajdował się w naszych domach. Najczęściej siekier, wideł, noży.

MP

Biskup Jacek Kiciński poprowadził modlitwę wiernych a w kościele MP na Piasku odprawił Mszę Świętą za ofiary.

MP

Wieczorem, o godz. 18:00 w Auli Wydziału Papieskiego przy ul. Katedralnej odbędzie się dyskusja panelowa „Wielkość i dramat polskich Kresów”, którą poprowadzi Stanisław Srokowski. Naoczny świadek, autor wspomnień i współscenarzysta filmu W. Smarzowskiego „Wołyń”.
Paneliści: ks. prał. Stanisław Pawlaczek, Feliks Trusiewicz – świadek tragedii, Przemysław Cieślik, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu.

MP

 

 

MP
MP
MP
MP
MP
MP
MP
MP
MP
MP
MP
MP
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ