Adam Lazarowicz  – współtwórcą wykrycia broni rakietowej V-2!!! Aresztowany przez UB i skazany na 4-krotną karę śmierci. Wyrok wykonano

Kotwice pamięci

Adam Kalikst Łukasz Lazarowicz (1902-1951), ps. Klamra, Pomorski, Kleszcz, Zygmunt, Jadzik,  Grot, Orczyk, Gwóźdź, Aleksander. Mjr piechoty Polskich Sił Zbrojnych, żołnierz SZP, ZWZ, AK oraz zastępca prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN. Działacz zbrojnego podziemia niepodległościowego.

Był ostatnim komendantem w Dębicy w czasie w kampanii wrześniowej, potem dowodził kompanią w Rawie Ruskiej. W działalność konspiracyjną w ramach Służby Zwycięstwu Polski, włączył się w październiku ’39 po powrocie do Gumnisk k/Dębicy. W latach 1940-1944 jako komendant placówki, a następnie Obwodu Dębica ZWZ-AK. Zreformował komendę Obwodu, powołał nowe placówki ZWZ.

Jego zdolności organizacyjne i przywódcze doceniło dowództwo AK. W 1943 roku otrzymał stopień kapitana, w następnym roku majora. Niemcy nigdy nie wykryli jego kryjówek. Jest współtwórcą wykrycia broni rakietowej V-2 na poligonie doświadczalnym w rejonie miejscowości Bizna niedaleko Dębicy. Od 1944 pełnił funkcję zastępcy inspektora Inspektoratu Rzeszów AK a w akcji „Burza” dowodził 5 Pułkiem Strzelców Konnych AK, wtedy „za pomoc wojskom sowieckim otrzymał Order Czerwonej Gwiazdy”, ale go nie przyjął. W Rzeszowie działał od lutego 1945, był kierownikiem Okręgu Rzeszowskiego WiN, a następnie Okręgu Wrocławskiego aż do grudniu 1946, wtedy został mianowany zastępcą Prezesa IV Zarządu Głównego WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego

UB aresztował 5 grudnia 1947 w Żninie. Po niemal czterech latach brutalnego śledztwa, Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go w październiku 1950 na 4-krotną karę śmierci i 33 lata pozbawienia wolności. Wyrok został w mokotowskim więzieniu 1 marca 1951 roku.

Symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy i Kwaterze Na Łączce” na Powązkach w Warszawie.

Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie w 1992 wydał postanowienie unieważniające wyrok z 1951. Syn Adama Lazarowicza w 2009 roku wydał książkę, pt. Klamra- mój ojciec, na jej podstawie, w 2013 powstał fabularyzowany film dokumentalnypt. W przedsionku śmierci.

1 marca 2010, wraz z trójką innych „Żołnierzy Wyklętych” straconych tego samego dnia co on, został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, trzy lata później został awansowany do stopnia podpułkownika.

źródło: wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ