Czym jest rekonstrukcja acl – kompendium wiedzy

artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego – ACL, to zdecydowanie najczęstszy uraz stawu kolanowego. Wiązadła krzyżowe przednie na pierwszy rzut oka posiadają stosunkowo niewielką strukturę, ale należy pamiętać o tym, że pełnią one kluczową rolę w mechanizmie stabilności kolan (zwłaszcza podczas ruchu). W wielu przypadkach uszkodzenie ACL wiążę się nie tylko z długotrwałym leczeniem, ale również z koniecznością przeprowadzania specjalnego zabiegu rekonstrukcji za pomocą przeszczepu. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać podstawowe informacje o najpopularniejszych i najskuteczniejszych metodach leczenia uszkodzonego ACL.

Leczenie zachowawcze

Przy uszkodzeniach częściowych ortopeda może zalecić leczenie zachowawcze. Pamiętać należy o tym, że urazy więzadła krzyżowego przedniego można tak naprawdę podzielić na dwa różne rodzaje. Ogromne znaczenie ma nie tylko to, czy struktura zerwana została całkowicie, czy tylko naderwana częściowo, ale również to, czy staw kolanowy jest stabilny, czy też niestabilny. Jeżeli ortopeda przeprowadzi dokładny rezonans magnetyczny i uzna że kolano jest jedynie częściowo uszkodzone i „nie ucieka”, to można wówczas skorzystać z tzw. „metody zachowawczej”, czyli leczenia nieoperacyjnego. Metoda ta polega na bardzo intensywnej rehabilitacji, która w pierwszych tygodniach nakierowana jest przede wszystkim na ochronę więzadła krzyżowego przedniego przed dalszymi rozciągnięciami. Rehabilitacja ma również na celu poprawienie kontroli motorycznej i stabilności kolan.

Rekonstrukcja ACL

Niestety nie zawsze można skorzystać z metody zachowawczej i przy wielu urazach jedynym rozwiązaniem jest operacyjna rekonstrukcja ACL za pomocą ścięgien mięśnia półścięgnistego i smukłego. W dzisiejszych czasach jest to zdecydowanie najczęściej spotykana procedura operacyjnego leczenia więzadeł krzyżowych przednich. Jest to tak naprawdę jedyne słuszne leczenie u tych pacjentów, którzy nie mogą skorzystać z leczenia nieoperacyjnego. Sam zabieg polega na usunięciu rozszarpanych resztek więzadła krzyżowego przedniego, pobraniu i przygotowaniu przeszczepu ścięgien dwóch mięśni. Odcięte ścięgna w całości odrastają po upływie dwóch lat. W miejsce zniszczonych więzadeł mocuje się specjalne implanty. Prawidłowo przeprowadzony przeszczep w przeciągu roku od zabiegu ulega całkowitej przebudowie. W wielu przypadkach pacjenci są w stanie uzyskać wytrzymałość identyczną do oryginalnej struktury ACL.

Zabiegi u sportowców

Operacyjna rekonstrukcja ACL u osób rekreacyjnie uprawiających sport zazwyczaj uniemożliwia ciężką aktywność fizyczną przez co najmniej 9 miesięcy. Powrót do pełnej formy wiąże się oczywiście z długotrwałą rehabilitacją. Pamiętać należy również i o tym, że pobranie przeszczepu i powstała blizna pooperacyjne stawi także zdecydowanie wyższe ryzyko występowania niepożądanych powikłań pooperacyjnych. Na szczęście poważne powikłania zdarzają się relatywnie rzadko, dlatego też zarówno profesjonalni, jak i również amatorscy sportowcy mogą powrócić do uprawiania swojej ulubionej dyscypliny sportowej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ