Strona prywatnej spółki na serwerze publicznego szpitala

pixabay.

Witryna internetowa prywatnej spółki, przez lata zatrudniającej żonę wiceprezydenta Wrocławia, w niejasnych okolicznościach znalazła się na serwerach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu podlegającego urzędowi marszałkowskiemu.

Przez kilka dni, strona www.newind.pl, która należy do wrocławskiej spółki specjalizującej się w informatyzacji służby zdrowia była umieszczona na serwerach szpitala, który mieści się przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Według osób, które zaalarmowały o tej sprawie naszą redakcję, pracownik szpitala w ramach okazania wdzięczności spółce za wieloletnią współpracę miał się zgodzić na umieszczenie strony na serwerze szpitala. Umowę ze spółką rozwiązał bowiem Wrocławski Park Technologiczny, który wyrzucił ją z biurowca w związku z nieregulowaniem rachunków (zajął także część jej ruchomości). O to w jaki sposób strona spółki znalazła się na serwerze szpitala zapytaliśmy jego rzecznik prasową Urszulę Małecką. Po naszych pytaniach w szpitalu przeprowadzono wewnętrzne dochodzenie, które miało doprowadzić do wyjaśnienia tej sytuacji.

Jak się okazuje szpital udostępniał spółce Newind adres IP. – W celach serwisowych związanych z realizacją bieżących prac jak wynika z umowy ze szpitalem o opiekę serwisową – zaznacza Urszula Małecka. Szpital potwierdza, że strona spółki była dostępna na jego serwerze, ale działo się to bez zgody pracowników działu IT – takie wyjaśnienia złożył dyrektorowi szpitala Januszowi Jerzakowi, kierownik działu informatyki Marcin Kowalski.

– Takie działanie spółki Newind wykraczało poza zakres planowanych prac serwisowych. Po stwierdzeniu tego faktu, kierownik działu IT zażądał natychmiastowego wyłączenia strony, co też nastąpiło – zaznacza Urszula Małecka. Co na to spółka Newind? Nasze pytania pozostały bez odpowiedzi.

Zdaniem radnego wojewódzkiego dr. Piotra Sosińskiego z PiS-u, ktoś powinien ponieść konsekwencje tej sytuacji.

– Takie działania są bezprawne. Wykorzystywanie serwera szpitala bez wiedzy jego kierownictwa powinno spotkać się z poważnymi konsekwencjami. Jeżeli jednak działo się to we współpracy z osobami pracującymi w szpitalu to powinny one ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną – komentuje dr Piotr Sosiński.

Przypomnijmy, że firma Newind przez lata zatrudniała żonę wiceprezydenta Wrocławia Macieja Bluja. Miała także swoją siedzibę na terenie miejskiej spółki, która kilkanaście dni temu rozwiązała jednak umowę gdy wyszło na jaw, że nie płaci czynszu. Jak nam tłumaczył prezes WPT Maciej Potocki, rozwiązano umowę z Newindem, zajęto kaucję i ustanowiono zastaw ustawowy na rzeczach najemcy znajdujących się w pomieszczeniach stanowiących przedmiot umowy najmu. To właśnie te działania najprawdopodobniej sprawiły, że strona spółki Newind przeniosła się na serwer szpital. Dodajmy, że od lat spółka realizowała w szpitalu intratne kontrakty.

Kontakt do autorki: magda.gron@swsmedia.com.pl

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ