Wspominamy bohaterów: Kpt. Ludwik Kubik – żołnierz AK… ranny, wzięty do niewoli, z której uciekł

Kotwice Pamięci

Kpt. Ludwik Kubik (1915-2008) Alfred, Czesław, Lucjan, Juliusz, Stanisław i Józef Gruszecki, oficer rezerwy WP, żołnierz AK, działacz WiN. Jedyny członek IV Zarządu Głównego WiN, który w pokazowym procesie w 1950 uniknął wyroku śmierci.

Od początku wojny z Niemcami jest jej aktywnym uczestnikiem w szeregach 6 Dywizji Piechoty w okolicach Rawy Mazowieckiej, zostaje tam ranny, wzięty do niewoli, z której ucieka. Działa w tajnej organizacji wojskowej, zwanej później ZWZ i AK.

W latach 1943–1944, jako Lucjan dowodzi placówką AK Sędziszów II, uczestniczy w akcji „Burza”. Od listopada 1944 adiutant Inspektora Rzeszowskiego AK Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Ma duży wkład w odkrycie broni V1 i V2, zapewnia bezpieczeństwo konspiracji i obywateli, prowadzi dywersję, sabotaż i wywiad.

Po rozwiązaniu AK w strukturach organizacji Nie i DSZ. Od września 1945 zostaje szefem łączności Okręgu Kraków WiN, następnie kierownikiem Wydziału Organizacyjnego Obszaru Południowego WiN. 10 stycznia 1947 został kierownikiem Wydziału Organizacyjnego IV Zarządu Głównego WiN. Wówczas używał pseudonimów Alfred i Janusz. Odpowiadał za konspiracje od Dolnego Śląska po Rzeszów.

Zostaje aresztowany przez UB 9 grudnia 1947, jako Józef Gruszecki. Śledztwo, nadzorowane przez NKWD trwa trzy lata. Gruszecki w procesie IV Zarządu WiN zostaje skazany na karę dożywotniego więzienia, utratę praw publicznych i obywatelskich oraz praw honorowych na 5 lat i przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa. Karę odbywa we Wronkach i Rawiczu, nigdy nie podjął współpracy z władzą. Na mocy amnestii wyrok zmniejszono do 12 lat. Kpt. Ludwik Kubik na wolność wyszedł 10 maja 1957.

Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w 1990 roku unieważnił wyrok z 1950 roku. Władze III RP w uznaniu zasług otrzymał stopień pułkownika.

posiada odznaczenia: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal „Za Udział w Wojnie Obronnej 1939”, Złoty Medal „Za zasługi dla Obronności Kraju”, Medal od Papieża Jana Pawła II „Pro Ecclesia et Pantifice.

źródło: wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ