Termin rozliczenia AOW mija w 2020 roku. Zdążymy?

autostrada.jpg

Mniej więcej 15 lat temu w sejmiku wojewódzkim opracowano plany budowy obwodnicy Wrocławia. Jej wschodnia część, sześciokilometrowy odcinek już dawno powinien być ukończony. Mieszkańcy Wysokiej nie godzą się na „przecięcie wsi na pół”, i skutecznie wstrzymują inwestycję. W takim razie kto przestraszył się dewelopera, który już w 2015 roku oznajmił, że będzie domagał się odszkodowania, jeśli obwodnica zostanie wybudowana zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego?

Dzisiaj Wysoka jest dużym osiedlem. Niektórzy zastanawiają się czy komuś zależy na tym, aby obwodnica nie powstała zgodnie z planem. W niespełna dwa lata cały projekt musi być zrealizowany, w przeciwnym razie przepadnie 90 mln unijnej dotacji.

Procedury odwoławcze i kolejne decyzje środowiskowe mają wpływ na termin ukończenia inwestycji drogowej. Ale jest jeszcze nadzieja – o ile nie będzie trudności technicznych czy  kolejnego rzadkiego motyla, to możliwe, że zdążymy do 2020 roku.

Andrzej Jaroch Przewodniczącego Klubu PIS w sejmiku dolnośląskim zaznacza, że w połowie następnego roku, czeka nas weryfikacja.

Jeżeli tam nie osiągnie się „wskaźników ram zaawansowania projektu”, to będziemy musieli oddać pieniądze. W pierwszym roku 6%, i w kolejnym, itd, a wtedy w budżecie trzeba zaplanować kwoty  na zwrot dotacji a termin zakończenia inwestycji i rozliczenia, w ramach dotacji unijnych jest nienaruszalny i najtrudniejszy do zmiany.

Jerzy Michalak członek zarządu sejmiku dolnośląskiego robi wszystko aby dokończyć Wschodnią Obwodnicę Wrocławia.

Pod koniec zeszłego tygodnia zwróciliśmy się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o odstąpienie przeprowadzenia dalszych konsultacji społecznych w sprawie południowego odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia, odstąpienia od żądania dalszych wyjaśnień w sprawie preferowanego przez nas wariantu i bezzwłoczne wydanie decyzji środowiskowej, która pozwoli nam wreszcie ruszyć z budową drogi. Ołtaszyn, Partynice, Wojszyce i Jagodno nie mogą dalej dusić się w korkach.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ