Pszczoły poszły na miasto…

Podobno wyginięcie wszystkich pszczół przyniosłoby zagładę naszej ludzkości. Na Dolnym Śląsku znajduje się prawie 3 tysiące pasiek z 60 tysiącami uli. W całym województwie zbiera się co roku ponad 15 proc. miodu zebranego w całej Polsce.

Na szczególną uwagę zasługuje miód wrzosowy, zarejestrowany i certyfikowany przez Unię Europejską jako produkt regionalny Dolnego Śląska. Ale jak radzi sobie z miodem największa aglomeracja w województwie? Rada miejska od 2005 roku zakazała hodować pszczoły w mieście, hodowle możliwe były tylko na terenach rolniczych z dala od osiedli. Niektórzy mogli zdecydować się na hodowlę pszczół na ogródkach działkowych ale tylko za zgodą zarządu.

Zmiany nadeszły w 2016 roku kiedy to rada miejska Wrocławia zmieniła swoje stanowisko. Nie chodzi tylko o dobro pszczelarzy w celu pozyskiwania miodu,ale także o troskę o mieszkańców, którzy będą mogli cieszyć się z większej różnorodności roślin i drzew na terenach coraz to bardziej zdominowanych przez budowę nowych osiedli, dróg, biurowców. I tak w centrum Wrocławia rozpoczęła się od nowa hodowla pszczół. Ule mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy nieruchomości i nie mniejszej niż 30 m od budynków na innych działkach.

infografika wDolnymŚląsku.com

Na wspaniały pomysł wpadli wrocławscy pszczelarze, przedsiębiorcy oraz politycy. Tysiące pszczół w ulach zamieszkało na dachach Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Teatru Muzycznego Capitol oraz dachu centrum handlowego Wroclavii.

Pierwsze trzy ule z rodzinami zostały postawione na dachu DUW. Ule zostały zasiedlone przez odpowiedni gatunek owadów (Apis melliferacarnica– pszczoła miodna, rasa łagodna). Pszczoły nie stanowią zagrożenia ani dla pracowników, ani dla klientów urzędu. Już w tym roku udało się pozyskać wysokiej jakości miód lipowy zbierany przez pszczoły w okolicach DUW i Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Teatr Muzyczny Capitol jest drugim miejscem, gdzie zadomowiły się pszczele rodziny. Około 60 tysięcy osobników zamieszkuje w dwóch ulach i jest to ten sam gatunek pszczół co na dachu DUM. Ceniona z powodu braku agresywności i niezwykłej delikatności, a  przede wszystkim z tego, że może być hodowana w środowisku miejskim o dużym zagęszczeniu.

A na koniec prawdziwy hit w samym centrum Wrocławia! 300 tysięcy pszczół na dachu centrum handlowego Wroclavii. Aż pięć rodzin zamieszkuje ule na dachu, nad wjazdem na parking, w pobliżu skrzyżowania Dyrekcyjnej i Joannitów. Jest to miejsce na co dzień niedostępne dla centrum gości i odległe od bloków i biur. Dobroczynne działanie pszczół dostrzeżone zostanie w całej okolicy, a odwiedzający Wroclavię będą mogli posmakować pochodzącego z pasieki miodu. Ule na dachach to stała inicjatywa firmy Unibail-Rodamco-Westfield, która prowadzi je we wszystkich swoich centrach. W Warszawie, dzięki pszczołom na dachach trzech galerii handlowych powstaje rocznie od 200 do 500 kg miodu. Łącznie z Wroclavią w Polsce w centrach zarządzanych przez firmę Unibail-Rodamco-Westfield działa 20 uli, w których mieszka około 1,2 miliona pszczół. Wspomniane centrum handlowe współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, który sprawuje bezpośrednio pieczę nad pszczołami.

Szacuje się że pszczoły z Wroclavii będą wytwarzać blisko 100 kg miodu rocznie. Oczywiście miód cały czas będzie podlegał badaniom jakości ale nie ma wątpliwości, że jest miód jest pełnowartościowy i czysty. Może nawet okazać się dużo bardziej wartościowy, ponieważ w mieście nikt nie używa pestycydów. Gdy mieszkamy niedaleko budynków, na których są pasieki, możemy również pomóc pszczołom w zbieraniu nektaru, a mianowicie sadząc na swoich balkonach i parapetach aksamitki, werbenę, wrzosy, wrzośce, lawendę czy nasturcje.

www.kurierpszczelarski.pl
duw.pl
teatr-capitol.pl

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ