Inteligentny znaczy ekologiczny!

Każdy z nas, kto marzy o własnym domu, na pewno zastanawia się na jaki budynek się zdecydować. Energooszczędny, pasywny czy aktywny? Po decyzji, już na etapie projektowania warto zastanowić się nad inteligentnymi instalacjami w domu jednorodzinnym. Ale co to właściwie jest i jaki system najlepiej wybrać?

Dom inteligentny z systemami zarządzania budynkiem BMS (Building Management System) lub z systemem IBMS (IntegratedBuilding Management System) czy IIBMS (IntelligentIntegratedBuilding Management System) to budynek z zintegrowanymi instalacjami sterującymi różnorodnymi urządzeniami domowymi. To centralne zarządzanie, przy połączeniu odrębnie działających systemów ze sobą, wraz z automatyczną kontrolą, bez konieczności ingerencji mieszkańców.

Istotą inteligentnego domu jest zapewnienie zwiększenia energooszczędności w użytkowaniu i eksploatacji. Domy takie są bardzo przyjazne dla środowiska, ponieważ posiadają wdrożone rozwiązania ekologiczne na wysokim poziomie.

infografika wDolnymŚląsku.com

Jeszcze do niedawno inteligentny budynek był synonimem czegoś ekskluzywnego i elitarnego, obecnie systemu inteligentnego domu są coraz bardziej dostępne cenowo, a w niedalekiej przyszłości, takie rozwiązania będą powszechnie stosowane.

Ponadto Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, nakłada na kraje członkowskie obowiązek, aby od początku 2019 r. wszystkie nowo budowane budynki publiczne, a do początku 2021 roku wszystkie nowe projekty domów, powstające w krajach UE były opracowywane z myślą o niemal zerowym zużyciu energii. Spełnić stawiane wymagania, będzie niezwykle trudno, nawet przy zastosowaniu standardowych rozwiązań energetycznych, takich jak termoizolacja i termomodernizacja. Wprowadzenie systemów i technologii inteligentnych domów, znacząco ułatwia dostosowanie się do tych wymagań.

W inteligentnym domu można sterować ogrzewaniem zaprogramowanym według rytmu dnia i nocy lub obecności domowników, wyłączając je podczas wyjazdu. Można również regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Dla efektywnej współpracy można zintegrować główny system grzewczy z np. wentylacja, klimatyzacją lub innymi instalacjami. Dodatkowym udogodnieniem jest integracja systemu hi-fi kina domowego lub sterowanie muzyką w domu wraz z pracą poszczególnych opraw świetlnych w celu upiększenia wnętrza lub tworzenia odpowiednich scen w domu. Jednocześnie korzystając z systemów inteligentnych możemy oszczędzić energię – światło samo będzie się włączać tam gdzie jesteśmy i wyłączać pod naszą nieobecność. Możemy również zarządzać instalacją alarmową i monitoringiem w domu, będąc w nim lub poza nim, dzięki dostępowi do laptopa lub smartfona. Dodatkowo wszystko to, prostym sposobem możemy ustawić na ekranie wyświetlaczy umieszczonych w różnych pomieszczeniach, które wyświetlają obecną temperaturę, wilgotność itd. Warto też zadbać o to, aby ciepło pochodziło z odnawialnych źródeł, dzięki temu będziemy mogli zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Dodatkowy nadmiar energii możemy zmagazynować np. ładując nasz samochód elektryczny, skuter czy rower.

chronmyklimat.pl
mgprojekt.com.pl

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ