Kahlenberg-Ostrów Tumski: Polska delegacja Rodziny Rodła złożyła hołd królowi Janowi III Sobieskiemu

Dzisiaj mija 335 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej. Ponad trzy wieki temu polski król Jan III Sobieski przejął dowództwo nad wojskami austriackimi, niemieckimi i polskimi i stoczył zwycięską bitwę pod Wiedniem. Chrześcijańska Europa została uratowana przed Islamem.

Tadeusz Szczyrbak prezes Rodziny Rodła w miniony weekend zorganizował ogólnopolską pielgrzymkę na kahlenberdzkie wzgórza, gdzie rozegrała się decydująca bitwa. Sympatycy idei Rodła zawieźli ze sobą specjalny baner obrazujący Wiktorię Wiedeńską. Uroczystości upamiętniające jedną z najważniejszych bitew cywilizacyjnych zaszczycił Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i miejscowa Polonia. Przed południem na Ostrowie Tumskim Tadeusz Szczyrbak prezes Rodzina Rodła, podzielił się wrażeniami z tej pielgrzymki a także dożynkowym chlebem.

Foto Andrzej Mas

Wrocławskie a potem ogólnopolskie obchody Prawd Polaków spod Znaku Rodła 15 lat temu zainicjował Tadeusz Szczyrbak.

W marcu przypadła 80 rocznica powołania Prawd i świętowaliśmy tutaj w miejscu szczególnym, bo na Ostrowie Tumskim, gdzie mamy tablicę z wypisanymi pięcioma Prawdami Polaków. Rocznica Rodła wpisała się w narodowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościliśmy  dzieci i młodzież niemal z całej Polski. A wyjazd do Austrii był częścią naszego wspólnego projektu w ramach narodowych obchodów.

foto Andrzej Mas

Nasza pielgrzymka możliwa była dzięki fundacji KGHM Polska Miedź i  Biura Podróży Alfa Tur, dzięki którym 45 osób z całej Polski mogło wybrać się do Wiednia. Celem był Kahlenberg. TV Polonia transmitowała uroczystości i to tam wybrzmiało, że jesteśmy oceniani jako sprzymierzeńcy niewzniesionego jeszcze pomnika, także przed nami będzie kolejne zadanie… Takie są echa Kahlenbergu.

foto Andrzej Mas

Trzeba dziennikarzom i mieszkańcom Wrocławia jeszcze powiedzieć, że do Wiednia przywieźliśmy dobre słowo, kilkadziesiąt kilogramów wyrobów cukierniczych i bochny chleba ze znakiem Rodła.

foto Andrzej Mas

Mieliśmy piękny wieniec z krzyżem i orłem, który stał przed wejściem do kościoła i przy którym fotografowali się Polacy i Austriacy.

Mieliśmy transparent z obrazem Jana Matejki Król Jan III Sobieski pod Wiedniem ze słynnym napisem „Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył” w języku polskim i angielskim.

foto Andrzej Mas

Polacy i Austriacy zachwycali się naszą organizacją, punktualnością, rozmachem i niespodziankami, bowiem przywieźliśmy dla nich książki. Mieli przeżycie duchowe, patriotyczne i historyczne.

foto Andrzej Mas

Na uroczystości przybył Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podczas spotkania z Polonią powiedział, że wzgórze Kahlenberg jest „sercem Polonii, sercem Polski tu, w Austrii”.

foto Andrzej Mas

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ