Wspominamy bohaterów: Mieczysław Marian Kawalec – Obrońca Lwowa…został zabity strzałem katyńskim

Mieczysław Marian Kawalec (1916-1951), ps. Iza, Żbik, Bronek, Psarski, Stanisławski, major Wojska Polskiego, żołnierz AK, pełniący obowiązki ostatniego prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Obrońca Lwowa w 1939. Od 1940 w stopniu majora w ZWZ-AK: oficer wywiadu, zastępca komendanta i komendant w Obwodzie Rzeszów.

Uczestnik wojny obronnej 1939. Do końca wojny był w ZWZ-AK. Od 1945 był kierownikiem wywiadu Okręgu Rzeszowskiego WiN; zastępca kierownika Okręgu Krakowskiego. Kierował Wydziałem Informacji i Propagandy IV Zarządu Głównego WiN. Pełnił obowiązki ostatniego prezesa IV Zarządu Głównego WiN.

UB aresztowało go 1 lutego 1948 w Poroninie. był z pozostałymi członkami Zarządu Głównego WiN poddany nadzorowanemu przez NKWD brutalnemu śledztwu w wiezieniu na Rakowieckiej w warszawie. W pokazowym procesie, w dniach 5 -14 października 1950, Wojskowy Sąd Rejonowy skazał go na czterokrotną karę śmierci. Mieczysław Marian Kawalec został zabity 1 marca 1951 strzałem katyńskim. Symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, na Łączce.

Prezydent Lech Kaczyński w 2010, Mieczysława Mariana Kawalca odznaczył pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

1 marca 2013 z okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych Minister Obrony Narodowej awansował go pośmiertnie do stopnia pułkownika. A17 listopada 2013 w ramach odsłoniętego Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie zostało ustanowione popiersie Mieczysława Kawalca.

źródło: wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ