Genialny spektakl musicalowy w Teatrze Polskim : Drohobycz we Wrocławiu

MP

Na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu grany jest genialny spektakl musicalowy oparty na prozie Bruno Schulza w reżyserii Jan Szurmieja pt.” Xięgi Schulza”. Na 2,5 godziny widz przenosi się w lata 30 –te XX wieku do Drohobycza, gdzie mały Józefek ( Bruno Schulz) oprowadza nas po mieście swojego dzieciństwa. Jesteśmy na rynku pełnym kataryniarzy i kuglarzy.

Obserwujemy niebo wraz z małym Józefkiem i jego ojcem. Modlimy się wraz rabinem, idziemy wraz z mieszkańcami Drohobycza w procesji z Najświętszym Sakramentem. Nocą natomiast , wybieramy się na ulicę Krokodyli, na której przedwojenne mapy Drohobycza nie zaznaczały żadnych obiektów, jakby nic tam nie było, a to właśnie tam przychodzili niewierni mężowie, nieśmiali młodzieńcy i samotni starsi panowie.

Ulica Krokodyli kipiała płatną miłością i niekończącą się zabawą. Cała ta muzyczna kresowo- żydowska opowieść jest utrzymana w konwencji najlepszych musicali. Znakomite zbiorowe sceny muzyczno- taneczne i gra aktorska. Szczególnie pochwalić należy prace scenografa

Wojciecha Jankowiaka i  180 kostiumów Marty Hubki. Słuchamy wspaniałej muzyki Marcina Partyki. Zachwycają aktorzy  Teatru Polskiego ale także wybrana na castingu przez reżysera młodzież. Chciałabym wyróżnić niezwykły talent uczennicy klasy teatralnej z LO nr XVII im. Osieckiej we Wrocławiu, Mariki Klarman.

Słowem warto wybrać się do Teatru Polskiego, by zobaczyć spektakl jakiego nie było w naszym mieście od lat. Kresy zaistniały ponownie we Wrocławiu. Zamordowany przez gestapowca Bruno Schulz doczekał Jana Szurmieja i ożył.

autor:    Mariola Palcewicz

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ