Międzynarodowa konferencja: „Wspólna historia? Pięćdziesiąt lat doświadczeń Polaków, Czechów i Słowaków w warunkach niepodległości, okupacji i reżimów totalitarnych (1918–1968)”

Autor: Adam Dulęba (1895-1944) [Public domain lub Public domain], Wikimedia Commons

Serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej: „Wspólna historia? Pięćdziesiąt lat doświadczeń Polaków, Czechów i Słowaków w warunkach niepodległości, okupacji i reżimów totalitarnych (1918–1968)”, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach od 4 do 5 października 2018 roku.

Celem konferencji będzie próba porównania doświadczeń Polaków, Czechów i Słowaków związanych z okresem kształtowania nowoczesnego społeczeństwa i jego funkcjonowania w różnych warunkach politycznych i społecznych lat 1918–1968 (walka o niepodległość, system międzywojenny, okres totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego). Zależy nam na ukazaniu wspólnych lub ewentualnie różnych doświadczeń Polaków, Czechów i Słowaków związanych z procesem przechodzenia od okresu niepodległości do podporządkowania naszych państw przez reżimy totalitarne (nazistowski a następnie komunistyczny).

Czy istniały istotne różnice, jakie były podobieństwa w przebiegu tych procesów, czy tworzono wspólne próby ich rozwiązywania (inicjatywy związane z utrzymaniem bezpieczeństwa w regionie w okresie międzywojennym, walka o niepodległość podczas II wojny światowej, formy oporu i ich ewentualna koordynacja w okresie komunistycznym). Porównanie wzajemnych wyobrażeń, postrzegania bądź stereotypów związanych z sytuacją polityczną i międzynarodową. Porównanie działań mających na celu wprowadzenie i umocnienie  reżimów totalitarnych w obu państwach (w sferze polityki, gospodarki, kultury).

Miejsce: Hotel Ibis Styles Wrocław Centrum

Plac Konstytucji 3 Maja 3

Koordynator: dr Dariusz Dąbrowski

dariusz.dabrowski@ipn.gov.pl

ORGANIZATORZY:
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu
Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego
Ústav pro studium totalitních režimů

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj