Bezpieczeństwo surowcowe to priorytet rządu

Zakończył się cykl konsultacji społecznych ministerialnego projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP), który powstaje pod kierunkiem Głównego Geologa Kraju prof. Mariusza Oriona Jędryska. Eksperci i naukowcy od początku roku odwiedzili 11 polskich miast. Bezpieczeństwo surowcowe to obecnie jeden z priorytetów rządu.

Podczas cyklu konferencji omawiano m.in. regionalne aspekty gospodarowania surowcami i nadchodzące zmiany administracyjne. W spotkaniach brali udział naukowcy, przedsiębiorcy i politycy. Zebrano szereg uwag i pomysłów, które będą wykorzystane w projekcie PSP.

Ostatnie spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Warszawie. Gospodarz konferencji – wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek podsumował, że kluczem skutecznej polityki surowcowej będzie narzędzie wykonawcze w postaci Polskiej Agencji Geologicznej. Przypomnijmy, że to właśnie prof. Jędrysek w 2016 r. został powołany na stanowisko pełnomocnika rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa i opracował projekt wraz z zespołem, w którego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich ministerstw. Zakres prac ekspertów wychodzi poza granice kraju.

W tym kierunku poczyniono już pewne kroki. Od roku działa rządowy projekt wpisujący się w politykę surowcową  – Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO. Już w 2019 r. polscy specjaliści wypłyną na Atlantyk w poszukiwaniu złóż kopalin, zawierających wysokie stężenia kluczowych pierwiastków dla nowoczesnego przemysłu. Na podwodnej działce do której uzyskaliśmy dostęp na mocy kontraktu z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego spodziewamy się m. in. miedzi, ołowiu, cynku, złota srebra oraz bizmutu, germanu, indu czy selenu.

Rządowy projekt poświęca również sporo miejsca rozwojowi polskiej geotermii. Ma się to przyczynić do lepszej jakości powietrza w naszym kraju. W ciągu dwóch lat udało się uruchomić 10 instalacji geotermalnych, a kolejnych 10 projektów będzie realizowanych wkrótce. To tylko początek przygotowywanych programów w ramach polityki surowcowej.

GPC

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ