Senator Jarosław Obremski: Na miejscu narodowców wystąpiłbym o wyrażenie zgody na marsz w obronie konstytucji

MP Marsz 11 listopada '17

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – w otwartym prawie na wszystko i wszystkich Wrocławiu – jutro będziemy czcić pamięć masakry zgotowanej Żydom przez Niemców, a w ramach akcji Sto drzew dla Niepodległej, w Parku Tysiąclecia zostanie posadzone drzewo.

80 lat temu bojówki SA i SS rozpoczęły w stolicy Bawarii „spontaniczną” akcję przeciwko społeczności żydowskiej, która błyskawicznie objęła całe Niemcy. W niemieckim Breslau, już po godz. 1:00 w nocy, z 9 na 10 listopada 1938 roku, na rozkaz Reinharda Heydricha rozpoczęto pogrom. Holokaust, zwany jako Noc kryształowa upamiętniają wrocławianie we wspólnych obchodach podczas Dni Wzajemnego Szacunku.

Historycznie, upamiętnianie we Wrocławiu Nocy kryształowej ma swoje uzasadnienie ale odwołanie Marszu nie wiem, czy jest racjonalne, mówi Senator Jarosław Obremski.

To, że wspomina się Noc Kryształową nie jest dla mnie żadnym problemem, ponieważ Wrocław próbował w miarę konsekwentnie oswoić się ze swoim, także niemieckim dziedzictwem w różny sposób. Remontowaliśmy i nadal remontujemy zabytki z czasów niemieckich. Wspominamy często noblistów związanych z Uniwersytetem Wrocławskim.

Nie wiem, jaka była głębsza motywacja odwołania Marszu przez pana prezydenta Rafała Dutkiewicza ale na miejscu narodowców wystąpiłbym o wyrażenie zgody na marsz w obronie konstytucji. To jest precedens.

To, że prezydent się pewnych rzeczy boi, to jest jedna rzecz. Druga, gdy zakazuje. Zawsze jest niebezpieczeństwo, że w wyniku niedbalstwa podległej prezydentowi jednostki może się coś zdarzyć. To są emocje ale prezydent powinien podejmować decyzje, które są racjonalne i chciałbym wierzyć, że taka ta decyzja jest. To jest też klasyczny przykład, jak obie strony dzisiejszego  konfliktu politycznego nie zauważyły czegoś, czego ludzie rzeczywiście potrzebują. To znaczy pewnego  wyrażenia swojej polskości, poprzez bycie razem i zamanifestowanie patriotyzmu.

PODZIEL SIĘ