Teatr Arka z Wrocławia zaprasza na premierę spektaklu „CZAS PATRIOTÓW – KAROLINA LANCKOROŃSKA”

 Z okazji święta-100 letniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości,  zapraszamy na premierę  nowego przedstawienia dnia 10 listopada o godz. 19.00

 Zapraszamy do Integracyjnego Teatru Arka ul. Mennicza( boczna Świdnickiej 28) dnia 10 listopada o godz. 19.00

CZAS PATRIOTÓW – KAROLINA LANCKOROŃSKA

„Karolina Lanckorońska”to druga część naszej historii o legendzie polskiej arystokracji – hrabinie, która jest symbolem minionej epoki końca XIX wieku, wieku XX i  początku  XXI wieku.
Jej dzieciństwo to atmosfera Cesarstwa Austro-Węgierskiego, młodość to czas I wojny światowej i pomoc rannym żołnierzom w charakterze sanitariuszki, a także fascynacja Józefem Piłsudskim i jego dziełem walki o  Niepodległość oraz wskrzeszenie Polski po 123 latach niewoli. W czasie II wojny światowej doświadczyła inwazji Sowietów i zajęcia przez nich Lwowa, w którym mieszkała i pracowała naukowo. Zaangażowana w konspiracyjną działalność ZWZ/AK ukrywała się przed aresztowaniem przez NKWD. Po czasie uciekła do Krakowa. Jej dalsze losy to między innymi doświadczenie niemieckiej okupacji Lwowa, aresztowanie oraz pobyt w więzieniach Stanisławowa, Lwowa i Berlina zakończony wywiezieniem do  niemieckiego obozu koncentracyjnego do Ravensbrück za odważne potępienie niemieckiej napaści na Polskę i zdobycie wiedzy o sprawcach mordu popełnionego na polskich profesorach Lwowa.
Karolina Lanckorońska przeżyła 104 lata. Po zakończeniu II wojny światowej wybrała życie na emigracji oraz pracę na rzecz wolnej nauki i kultury  polskiej w Rzymie.  Jest swoistym symbolem wartości prawdziwie europejskich, wolnej Polski oraz chrześcijańskiej kultury Zachodu. Choć prezentowała wielką osobowość, była zwyczajnym człowiekiem.
dr Stanisław A. Bogaczewicz
Inspiracja powstania spektaklu i opieka merytoryczna:
dr Stanislaw A. Bogaczewicz  – Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.
Przedstawienie poświęcone jest  tragicznie zmarłej Jarosławie Makus.
Scenariusz: Renata Jasińska i Jarosława Makus.
Reżyseria, choreografia: Agata Obłąkowska, Renata Jasińska, Jan Nykiel
Projekt scenografii: Agata Obłąkowska
Kostiumy i dekoracje: Karolina  Koniecka
Piosenki: Kamila Salach,
Aranżacja świateł i muzyki: Bartłomiej Pakos.
Występują:
Renata Jasińska – Karolina Lanckorońska
Maciej Mazurkiewicz – Śmierć
Alexandre Marquezy- Kruger
Jan Kot – Sowiecki- oficer NKWD
Radosław Wojtas – Kutschman
Marek Trociński – Kat Sanocki
 Fot. A. Nowak
PODZIEL SIĘ