Krystyna Sliwińska: Niech wszędzie zabrzmią patriotyczne nuty

Niech wszędzie zabrzmią patriotyczne nuty! Na mapie Polski chyba nie będzie miejscowości, w której nie zaznaczą się obchody Święta Niepodległości. Chcemy zarekomendować, te które przygotowują w najbliższych dniach lokalne społeczności Dolnego Śląska w Dusznikach-Zdrój, w Dzierżoniowie, w Świebodzicach, w Bielawie i Pieszycach.

W Dusznikach-Zdrój 9 listopada o godz. 16.00 w Dworku Chopina odbędzie się III Duszniczan Patriotyczne Śpiewanie. W skierowanym do mieszkańców apelu Krystyna Śliwińska w imieniu własnym i Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu zaapelowała: Jeżeli kochasz Polskę, a przecież to oczywiste, że kochasz, wyśpiewaj Jej to wraz z nami. Przyjdź wraz z rodziną, pomóż babci, dziadkowi, bo może będzie im trudno przyjść, zaproś sąsiada i koniecznie zabierz ze sobą polską flagę!

W rozmowie z naszą redakcją animatorka przedsięwzięcia przypomniała początki patriotycznego śpiewania, które związane jest z patriotyczną imprezą, znaną już w całej Polsce od 2015 roku „Przystanek Niepodległość” -Jako że na Przystanku Niepodległość współpracuję z 22 Karpackim Batalionem Piechoty Górskiej, wiec na to pierwsze Duszniczan Patriotyczne Śpiewanie, które odbywało się w Rynku, w Sali Webera, Fundacji Chopinowskiej, przyjechało 50 żołnierzy. Te męskie głosy wspierały całe wydarzenie. Drugie śpiewanie odbyło się w Dworku Chopina, także w asyście, Karpatczyków, tym razem na galowo, co zawsze robi wspaniałe wrażenie. Była pełna sala i młodzież się angażowała, były wspaniale podświetlone okna na biało-czerwono, czyli w najpiękniejszych na świecie barwach – opowiada Krystyna Śliwińska, animatorka przedsięwzięcia.

W tym roku program patriotycznego śpiewania, ze względu na wyjątkową rocznicę, został wyjątkowo rozbudowany. Najpierw Wojciech Roahtyn Popkiewicz z Grupą 44 zaprezentuje koncert „Śniła im się wolna…” następnie odbędzie się krótki wykład prof. Roberta Cetnarowicza z Dusznickiego Zespołu Szkół o zapomnianym ojcu niepodległości wraz z recytacją Kariny Dyczko. Każdy będzie miał też możliwość zaśpiewania, bo teksty będą wyświetlane na ekranie. Na koncert wstęp jest oczywiście wolny. -Zaśpiewamy wszystkie piosenki od początku do końca, chronologicznie ułożone od pieśni legionowych po Powstanie Warszawskie czy Pieśni Solidarności.

W holu Dworku będzie też eksponowana Patriotyczna wystawa kolekcjonerska Stanisława Wesołowskiego, dusznickiego patrioty. Z patriotycznym repertuarem wystąpi też dusznicki młodzieżowy zespół Tarantella. Wszystko uświetni ekspozycja postaci Żołnierzy Wyklętych, które nie sposób żeby nam nie towarzyszyły. Oni są tym ziarnem, które właśnie kiełkuje i z którego wyrasta coś, z czego możemy być dumni – polski patriotyzm – mówi z dumą Krystyna Śliwińska. Warto jeszcze nadmienić, że Patronat Honorowy w tej uroczystości będzie pełnił Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Z kolei w Dzierżoniowie członkowie Kluby Gazety Polskiej zapraszają 10 listopada na 4.Patriotyczne Śpiewanie do Sali Pegaz. Apogeum uroczystości nastąpi wszędzie 11 listopada. Przykładowo w Bielawie oprócz koncertu będzie m.in. msza św., marsz, zbiorowe śpiewanie hymnu narodowego i Bieg Niepodległości.

Nie sposób opisać wszystkich inicjatyw, by nie pominąć któregoś z nich, dlatego warto zajrzeć na strony internetowe, portale społecznościowe, gdzie poszczególni organizatorzy opisują szczegółowe harmonogramy uroczystości. Miejmy nadzieję, że już nikomu do głowy nie przyjdzie nawet myśl, by w obliczu tak przepięknej patriotycznej rocznicy kontestować te imprezy i podważać intencje organizatorów, jak to miało miejsce przy okazji patriotycznego śpiewania dolnośląskiego kuratora, o czym pisaliśmy w zeszłym tygodniu. 100. lecie niepodległości zasługuje na to, by ustały polityczne swary i kłótnie.

autor: Janusz Wolniak

GPC

PODZIEL SIĘ