Będzie niższy VAT na owoce, pieczywo, artykuły dla dzieci i kobiet. Sprawdź listę produktów !

materiały prasowe
Projektu zmian w przepisach VAT zakłada obniżenie podatku na pieczywo, owoce, produkty dla dzieci, niemowląt i kobiet. Ponadto, obniżone mają być stawki VAT na e-booki i e-czasopisma.
– Uproszczenie systemu stawek VAT to ważny etap w naprawie polskich podatków. Zmiana jest oparta o filozofię 3xP, czyli stworzenie systemu podatkowego przejrzystego, prostego i przyjaznego dla podatników, w tym przedsiębiorców – czytamy na stronie ministerstwa.

Ministerstwo wskazało, że nowa klasyfikacja towarów i usług ma zwiększyć pewność stosowania VAT w obrocie gospodarczym, co przełoży się na ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia biznesu.

Obecnie podstawowa stawka VAT wynosi w Polsce 23 proc. Jednak do niektórych produktów stosowany jest obniżony podatek – 8 lub 5 proc.

– Uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych stawek. Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych co do prawidłowości stosowania przepisów VAT. W ten sposób likwidujemy podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych – ocenia minister finansów, prof. Teresa Czerwińska.

Dzięki nowej klasyfikacji towarów i usług, obniżka VAT do jednej stawki 5 proc. obejmie:

– podstawowe produkty żywnościowe – owoce tropikalne i cytrusy, każdego rodzaju pieczywo i ciastka, zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną, przyprawy,

– produkty dla niemowląt i dzieci – żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe,

produkty dla kobiet (artykuły higieniczne),

– e-booki i e-czasopisma – tak, aby były opodatkowane, jak ich papierowe odpowiedniki.

– Nowe stawki VAT stanowią kontynuację polityki prorodzinnej rządu i wsparcie ekonomiczne dla polskich rodzin. Zależy nam również na promocji rozwoju czytelnictwa oraz rozwoju społeczeństwa w zakresie kultury i nauki oraz korzystania z najnowszych zdobyczy technologii. Stąd nasza propozycja niższej stawki na e-booki i e-czasopisma – wyjaśnia minister Teresa Czerwińska.

Stosowanie nowej matrycy stawek VAT nastąpi 1 stycznia 2020 r. 

źródło: teleiwzjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ