Jak oglądać telewizję za pomocą anteny satelitarnej?

artykuł sponsorowany

Umowa z operatorem i telewizja na kartę to tylko dwa z wielu sposobów na odbieranie w domu sygnału telewizji satelitarnej. Warto znać wady i zalety każdego z rozwiązań, a także wiedzieć, jak krok po kroku zamontować antenę satelitarną, by umożliwiała odbiór.

Od strony praktycznej, aby móc oglądać telewizję satelitarną, konieczne jest podpisanie umowy z operatorem. Dla rodzin, które sporo czasu spędzają przed telewizorem, abonament może być wygodnym rozwiązaniem. Czasem bywa łączony z ofertą na internet, telefon, a nawet prąd, przez co koszty takiej telewizji nie są zbyt wysokie. Inną możliwością jest kupno karty pre-paid.

Działa ona podobnie, jak telefoniczne doładowanie za kilka złotych – w momencie, gdy użytkownik chce obejrzeć film, aktywuje kartę. Dla osób, które rzadko oglądają telewizję, ale chcą mieć możliwość okazjonalnego zobaczenia meczu czy filmu, to bardzo praktyczne. Sprawdza się też w mieszkaniach wynajmowanych i tymczasowych, bo w przeciwieństwie do abonamentu, nie wymaga podpisania umowy na kilka lat.

Jak oglądać telewizję za pomocą anteny satelitarnej1.jpg

Jak poprawnie zamontować antenę

Osoby, które mieszkają za granicą lub w miejscu, do którego nie dociera sygnał telewizji naziemnej, czasem montują talerz na własną rękę, by odbierać sygnał za pomocą dekodera. Niektórzy zagraniczni operatorzy mają też w ofercie polskie kanały i ułatwiają odpowiedni montaż i ustawienie talerza. W każdym z przypadków antenę można zamontować samodzielnie, choć przy wykupie abonamentu u operatora często oferuje on pomoc.

Na samodzielny montaż lub wymianę anteny satelitarnej decydują się osoby, które nie są zadowolone z anteny, jaką otrzymały w zestawie i chcą wzmocnić siłę sygnału, montując większy czy lepszy model. Szczególnie w wysokich górach standardowy talerz oferowany przez operatora nie zawsze wystarczy. Mniejsze anteny satelitarne są mało skuteczne, co z dala od miasta może utrudnić odbieranie sygnału bez zakłóceń. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zamontować antenę satelitarną, sprawdź poradnik. Dowiesz się z niego, w jaki sposób najskuteczniej wyznaczyć kierunek, w którym powinna być umieszczona antena satelitarna, by odbierała sygnał z pełną mocą.

Jak oglądać telewizję za pomocą anteny satelitarnej3.jpg

Ustawienie anteny krok po kroku

Antenę warto kupować w sprawdzonych sklepach, dzięki czemu będziesz miał pewność co do jej parametrów i jakości. To ważne, bo będzie ona umieszczona poza domem nawet podczas zimy, więc musi być odporna na rdzę czy wilgoć. W budynkach, w których znajduje się instalacja odgromowa, maszt musi zostać z nią połączony, by działał bez zakłóceń. Antenę warto montować jak najwyżej, zwracając jednak przy tym uwagę na to, by nie została ona uszkodzona przez gałęzie czy warunki atmosferyczne. Warto brać też pod uwagę rozmieszczenie drzew i nie montować talerza pod ich koroną. Do montażu przyda się poziomica lub inne urządzenie służące do wyznaczania kątów prostych. W przypadku anten satelitarnych nawet kilka milimetrów odchylenia może decydować o tym, że sygnał nie będzie odbierał, dlatego liczy się tu precyzja.

PODZIEL SIĘ