Wspominamy bohaterów: Lech Karol Neyman – skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie

Lech Karol Neyman (1908-1948), ps. Wacław Górnicki, Butrym, Domarat, Matczyński, Robert, Karol. Adwokat, działacz Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska i Obozu Narodowo-Radykalnego, porucznik rezerwy WP, członek Organizacji wojskowej Związek Jaszczurzy, kapitan Narodowych Sił Zbrojnych oraz Służby Cywilnej Narodu i Organizacji Polskiej, komendant Okręgu VIII Krakowskiego, a następnie Okręgu I Pomorskiego NSZ.

Lech Karol Neyman walczył w wojnie obronnej, w 56 Pułku Piechoty, był wielokrotnie ranny, został inwalidą wojennym.

Organizował konspiracyjne struktury OW ZJ na Pomorzu i Wielkopolsce, a po utworzeniu Narodowych Sił Zbrojnych w 1942, został członkiem cywilnej struktury Grupy „Szańca”. Była to Służba Cywilna Narodu. Neyman był zwolennikiem powrotu polskiej granicy zachodniej na linię rzek Odra i Nysa Łużycka, swoje myśli wydrukował w książeczce pt. Szaniec Bolesławów. Był autorem m.in. Likwidacja niemczyznyProblem wyznaniowy na Ziemiach OdzyskanychSzlakiem ChrobregoPolityczne podstawy polskiego programu morskiego. Pracował, jako redaktor naczelny w piśmie „Naród i Wojsko”, w grudniu 1944 został członkiem sądu oficerskiego przy Dowództwie NSZ.

Do chwili aresztowania – 15 lutego 1947 roku – pełnił ważne funkcje w Komitecie Politycznym Organizacji Polskiej. Został awansowany 5 września 1944  na kapitana NSZ, a od 5 stycznia 1945 pełnił funkcję komendanta Okręgu VIII Krakowskiego NSZ.

Od lutego do czerwca 1945 był organizował Obszar Zachodni NSZ, a także od marca do kwietnia 1945 był komendantem Okręgu I Pomorskiego NSZ z siedzibą w Poznaniu. Neyman odtwarzał sieci organizacyjnej NSZ na Pomorzu i przygotowania do utworzenia komendy Okręgu w Bydgoszczy. W kwietniu 1945 brał udział w organizowaniu Okręgu VII Śląskiego NSZ. W ramach OP był kierownikiem struktury p.n. Obóz Narodowy.

Lech Karol Neyman został aresztowany przez funkcjonariuszy Departamentu III Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 15 lutego 1947 roku. Śledztwo zakończyło się 10 lutego 1948 roku. Wojskowy Sąd w Warszawie sądził go w dniach 11 lutego do 2 marca 1948 przez i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 12 maja 1948 więzieniu mokotowskim przez rozstrzelanie.

IPN podczas badań na Łączce, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odnalazł jego szczątki w 2012, tam też znajduje się grób symboliczny.

Zrehabilitowany w 2004 roku przez wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie.

Lech Karol Neyman jest odznaczony pośmiertnie – za kampanie wrześniową -Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego w 1992. Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „w uznaniu zasług za bohaterską postawę i odwagę w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej” w 2009 roku, został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski w 2009 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odznaczenie zostało przekazane rodzinie kpt. Lecha Karola Neymana w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu w dniu 22 kwietnia 2011.

 

źródło: wikipedia.org; https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/46446,Kolejni-bohaterowie-ofiary-rezimow-totalitarnych-odzyskuja-tozsamosc.html

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ