Wrocław: 24 grudnia Wigilia dla Samotnych w Zajezdni Dąbie

wigilia.jpg

24 grudnia 2018 r. w „Czasoprzestrzeni” (Zajezdnia Dąbie) przy ul. Tramwajowej 1-3 odbędzie się Wigilia dla Samotnych organizowana przez Fundację Wolne Miejsce we współpracy z władzami Wrocławia. Może w niej wziąć udział nawet ok. tysiąca osób. Obecnie trwa zbiórka żywności oraz innych potrzebnych przedmiotów na wigilię. Poszukiwani są także wolontariusze.

Wigilia dla Samotnych podobnie jak w zeszłym roku zostanie zorganizowana w Zajezdni Dąbie. W zeszłym roku wzięło w niej udział około 350-400 osób, w tym organizatorzy z Fundacji Wolne Miejsce spodziewają się nawet tysiąca chętnych. Wstęp na wigilię jest wolny, a drzwi do zajezdni 24 grudnia zostaną otwarte już o godz. 13.00.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spędzić z nami ten niezwykły czas. Jedynym warunkiem udziału w Wigilii dla Samotnych jest zachowanie trzeźwości. Osoby pod wpływem alkoholu nie będą wpuszczane. Poza tym każdy może nas odwiedzić, jesteśmy przygotowani nawet na ponad tysiąc osób – podkreśla Mikołaj Rykowski, prezes zarządu oraz założyciel Fundacji Wolne Miejsce.

Podczas wigilii – poza typowymi świątecznymi potrawami, jak karp, śledź, barszcz z uszkami czy kapusta – uczestnicy wspólnie zaśpiewają kolędy oraz obejrzą spektakl teatralny. Współorganizatorami Wigilii dla Samotnych jest miasto Wrocław oraz Stowarzyszenie Tratwa. Udział w niej weźmie Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– Ludzi samotnych jest mnóstwo. Jako miasto staramy się pomagać takim osobom na bieżąco, ale w tak szczególnym świątecznym czasie dodatkowo wspieramy wszelkie tego typu inicjatywy. Z przyjemnością przyłączamy się do organizacji Wigilii dla Samotnych i zapraszamy wszystkich chętnych wrocławian do wspólnego spędzenia z nami wigilijnej kolacji – tłumaczy Anna Józefiak-Materna, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Potrzebna żywność oraz wolontariusze

Obecnie przedstawiciele fundacji poszukują wolontariuszy, którzy pomogą nie tylko podczas samej wigilii, ale również we wcześniejszych przygotowaniach. Każdy, kto chciałby zostać wigilijnym wolontariuszem może przyjść na spotkania organizacyjne, organizowane w każdą środę o godz. 19.00 w Zajezdni Dąbie przy ul. Tramwajowej 1-3. Dodatkowo prowadzona jest zbiórka żywności oraz przedmiotów, np. pluszowych misiów, które otrzymają najmłodsi uczestnicy Wigilii dla Samotnych.

– Produkty można dostarczać bezpośrednio do magazynu w Zajezdni Dąbie lub skontaktować się z nami i wówczas indywidualnie umawiamy się na odbiór żywności. Wesprzeć nas można również finansowo przelewając środki, które w całości zostaną wykorzystane na organizację naszej wigilii – dodaje Mikołaj Rykowski.

Chętni wolontariusze oraz wszystkie osoby zainteresowane wsparciem Wigilii dla Samotnych proszone są o kontakt poprzez  adres e-mail: wigiliadlasamotnych@gmail.com. Koordynatorem wrocławskiej wigilii jest Debora Bujok, tel. 519 440 636. Środki na organizację wigilii oraz zakup niezbędnych produktów można przelewać na konto: 40 1140 2004 0000 3302 7649 3049 z dopiskiem „Wigilia dla Samotnych Wrocław”.

źródło: wroclaw.pl

 

PODZIEL SIĘ