Mieczysław Słoń: organizował przemyt lekarstw i żywności do getta…rozstrzelany po ciężkim śledztwie

domena publiczna

Mieczysław Słoń (1920 – 1943), ps. JurandKobuz. Harcmistrz, wychowawca, współtwórca konspiracyjnego harcerstwa, student tajnej Politechniki Warszawskiej, podczas okupacji organizował akcje zbrojne i propagandowe. Członek Żegoty. Jest autorem wspomnień, które znajdują się w Muzeum Harcerstwa.

Mieczysław Słoń należał do 78 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Króla Władysława Jagiełły, w 1938 roku został przybocznym. Maturę ukończył przed wybuchem II Wojny Światowej, niedługo potem rozpoczął pracę wychowawcy i instruktora świetlicy w Stołecznym Komitecie Samopomocy Społecznej. Organizował półkolonie na terenie Parku Skaryszewskiego, podczas których najmłodszych harcerzy uczył zachowań harcerskich. W latach ’40-’41, wraz z drużyną przeszedł szkolenie wojskowe-strzeleckie, motorowe i oficerskie. Jednocześnie w 1940 roku rozpoczął studia na tajnej Politechnice Warszawskiej.

Jeszcze w sierpniu, tuż przed agresją niemiecką rozpoczął służbę w Pogotowiu Harcerzy, w ramach Polskiego Białego Krzyża – organizacji powstałej w Stanach Zjednoczonych, w czasie I Wojny Światowej dzięki Ignacemu i Helenie Paderewskim. Organizacja miała na celu niesienie pomocy wojsku i ofiarom wojny.

Słoń, przez pierwsze dni wojny pełnił dyżury na dworcach kolejowych Warszawa Praga i Warszawa Wschodnia. Działał także w służbie łączności i przeciwpożarowej. Został zmobilizowany 6 września i razem z Warszawskim Batalionem Harcerskim wyszedł z miasta. Batalion został rozwiązany w Chełmie 21 września. W tym czasie uczestniczył w walkach, był ranny. Swoje przeżycia na tle historycznym umieszczał w codziennych zapiskach, które został opublikowane w 1999 roku, w „Materiałach Historycznych Stowarzyszenia Szarych Szeregów” w nr 47. Natychmiast po rozwiązaniu batalionu wrócił do Warszawy i wraz z najstarszymi harcerzami 78 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej odnowił działalność konspiracyjną. Przyjęli kryptonim „78 Czambuł” a drużyna weszła w skład Hufca Centrum Pragi (CP – „Żółta Orda”) Okręgu Praga Szarych Szeregów. Dzięki niemu został ukryty sztandar, dokumenty, biblioteczka i sprzęt harcerski oraz część biblioteki szkolnej. Wówczas przyjął pseudonim Jurand .

Gdy został komendantem obwodu Centralna Praga Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” angażował się w akcje sabotażowe a od 1941 roku, w prace wywiadu obserwującego przebieg koncentracji niemieckiej przed wojną  z Sowietami. Szybko awansował. Był uzdolnionym strategiem i organizatorem. Był hufcowym nowo utworzonego hufca Bojowych Szkół Warszawa-Praga, jednocześnie dowódcą plutonu nr 618, sformowanego z dwóch najstarszych i najlepiej wyszkolonych drużyn, stanowiącego poczet dowódcy VI Obwodu AK Praga a także zastępcą komendanta Okręgu „Wawra” Praga. Potrafił rozwinął stan liczebny hufca. W programie działania hufca były działalność „wawerska” oraz szkolenia wojskowe unitarne i specjalistyczne. Dbał o formacyjną pracę harcerską, odwiedzał odprawy drużyn i zbiórki sekcji. Podkomendnym Mieczysława Słonia pozostało w pamięci jego powiedzenie: PKO – Punktualność, Karność, Obowiązkowość.

Gdy włączył się w pomoc Żegocie organizował, razem ze swoim hufcem przemyt lekarstw i żywności do getta. Mieczysław Słoń został aresztowany 13 października 1943, przewieziony na Pawiak, przeszedł ciężkie śledztwo. Był przesłuchiwany przez gestapo. Został rozstrzelany 9 listopada 1943 w publicznej egzekucji przy ul. Wawelskiej.

Mieczysław Słoń został pośmiertnie mianowany harcmistrzem w grudniu 1943 roku i awansowany do stopnia plutonowego podchorążego w lutym 1944 roku.

źródło: wikipedia.org

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ