Najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem w Polsce jest Wrocław

MP Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy

Wrocław jest jedynym miastem w Polsce które może się poszczycić najdłuższymi trasami rowerowymi. Mamy ponad 1100 km a będzie jeszcze więcej. Jesteśmy najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem w Polsce!

Ubiegły rok na infrastrukturę rowerową Miasto wydało niemal 21 mln zł. Były to trasy na ul. Piłsudskiego, Powstańców Śląskich, al. Kromera i Grabiszyńskiej. Ostatnio oddano ponad 4. kilometrową drogę dla rowerów – cyklostradę, którą możemy dostać się do centrum miasta nieprzerwanie jadąc po jednej stronie ulicy. Ciągle przybywa też miejsc do parkowania dla jednośladów i znikają bariery architektoniczne, które przeszkadzają w jeździe po mieście.

Budowa cyklostrady została zrealizowana przy dofinansowaniu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Cyklostrada jest szeroka, komfortowa, dwukierunkowa i biegnie wzdłuż ul. Grabiszyńskiej po południowej stronie od Placu Legionów do rzeki Ślęzy. Dodatkowo na odcinku od Placu Legionów do ul. Zaporoskiej także po stronie północnej.

Przy okazji realizacji tej inwestycji powstały nowe chodniki, 9 wyniesionych przejść dla pieszych oraz dodatkowe przez ul. Grabiszyńską na wysokości nowego przystanku, 2 nowe przystanki tramwajowe w rejonie ul. Kolejowej. W ramach inwestycji rowerowej uporządkowano parkowanie w zatokach parkingowych oraz uzupełniono zieleń przyuliczną. Koszt realizacji tej inwestycji to 8,7 mln zł.

Bezpośredni dostęp do nowej trasy rowerowej (czyli w ciągu 5 minut jazdy rowerem, tj. w odległości 1km) na całym odcinku – czyli od Ślęzy do pl. Legionów – będzie miało teraz prawie 70 tys. osób. Jest to szczególnie ważne, gdyż do tej pory osiedla Oporów, Grabiszyn – Grabiszynek, Gajowice, Przedmieście Świdnickie – jedne z najgęściej zaludnionych obszarów miasta – nie posiadały komfortowego podłączenia do sieci tras rowerowych. W porannym szczycie komunikacyjnym jadąc rowerem do centrum pokonujemy całą trasę w 16 minut i to jadąc spokojnym tempem.

To największa inwestycja rowerowa w historii Wrocławia mówi oficer rowerowy Daniel Chojnacki.

Zarówno w kontekście nakładów finansowych jak i nowej oferty dla mieszkańców. Ponad 4 km trasa biegnąca przez tak gęsto zamieszkały obszar Wrocławia to pewna gwarancja sukcesu. Jestem pewien, że już w pierwszym roku funkcjonowania trasy ruch rowerowy istotnie się zwiększy.

Wrocław będzie miał jeden spójny i bezpieczny system ścieżek rowerowych, tak aby każde osiedle było skomunikowane drogami rowerowymi z centrum, zapowiada prezydent Jacek Sutryk.

W najbliższych latach trasy rowerowe powstaną między innymi na ulicach: Wyszyńskiego, Piaskowej, Janickiego, św. Katarzyny, Kraińskiego, Na Grobli, Walońskiej, Karkonoskiej, Hubskiej, Swobodnej, Żmigrodzkiej czy Dworcowej.

Wrocław bierze też aktywnie udział i sam organizuje wiele akcji promujących jazdę na rowerze, np. Rowerowy Maj, Wrocławskie Święto Rowerzysty, Rowerowa Szkoła, European Cycling Challange, Bike Days.

PODZIEL SIĘ