Optymistyczne dane GUS dotyczące inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2018 r. wzrosły o 1,1 proc., licząc rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się – podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

W listopadzie wskaźnik inflacji wyniósł 1,3 proc. licząc rdr. Nie zmienił się licząc miesiąc do miesiąca. Ekonomiści wskazują, że w grudniu ubiegłym roku inflacja była najniższa od dwóch lat. Wśród przyczyn zwracają uwagę na obniżenie ceny paliw.

Ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula dr Marian Szołucha wskazuje, że najnowsze dane GUS-u są bardzo dobrą informacją.

– Im wyższa inflacja, tym bardziej złym jest zjawiskiem. Destabilizuje organizm gospodarki narodowej, zmniejsza wartość naszych zarobków, oszczędności, więc także majątków, które powoduje różnego rodzaju perturbacje na rynku finansowym. Niska inflacja powoduje przede wszystkim, że gospodarka jest cały czas stabilna, a wszystkie wskaźniki makroekonomiczne – takie jak tempo wzrostu płac, dynamika PKB – mają nie tylko wymiar nominalny, ale też realny i to powinno nas bardzo cieszyć– podkreśla dr Marian Szułucha.

Ekonomista zwraca też uwagę, że niska inflacja jest dowodem na to, że Polska rozwija się nie tylko szybko, ale i w sposób zrównoważony.

Ekonomiści mBanku oceniają, że w kolejnym miesiącu inflacja będzie wyższa. Spodziewają się też wzrostu cen żywności w dyskontach oraz zakończenia okresu spadków cen paliw.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ