Wspominamy bohaterów: Mikołaj Wiekluk – w konspiracji zajmował się werbunkiem nowych członków, szkoleniem żołnierzy

Mikołaj Wiekluk (1919-2014), ps. Nike. Major Wojska Polskiego, żołnierz kompanii 0-3 batalionu „Olza” pułku AK „Baszta”, powstaniec warszawski.

W przeddzień wybuchu wojny wrócił do Baranowicz z odbywających się praktyk studenckich w Tarnopolu. Po napaście Sowietów na Polskę Wiekluk z innymi Polakami został zmobilizowany i wysłany pod Białystok, do budowy lotnisk na pograniczu z Niemcami. Stamtąd do Baranowicz wrócił na piechotę. W konspiracji od 1942 roku, zajmował się werbunkiem nowych członków, szkoleniem żołnierzy i zbieraniem informacji o wrogach.

W czasie Powstania Warszawskiego, 25 września 1944 roku, został ciężko ranny. Dwa dni później Mokotów skapitulował a Wiekluk opuścił szpital, wyszedł z ludnością cywilną w kierunku Pruszkowa. Tam  wojskowy niemiecki lekarz zakwalifikował Wiekluka do wyjazdu, do szpitala w Tworkach ale udało mu się przedostać do Milanówka, gdzie zajęli się nim lekarze w szpitalu polowym.

Po wojnie, w Krakowie zakładał z prof. Biernawskim Politechnikę, pracował tam, był konstruktorem i wynalazcą. Współtworzył projekt pomnika „Żołnierzom Polski Walczącej” w Krakowie.

2 października 1944 roku rozkazem Komendy Głównej Armii Krajowej, za wykazaną bojowość i odwagę podczas walk w Powstaniu Warszawskim został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Ponadto: Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem AK, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotą Odznaką za zasługi dla Miasta Krakowa, odznaką Honoris Gratia

źródło: https://www.1944.pl

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ