Podkomisja frankowa pod koniec przyszłego tygodnia ma zająć się projektami ustaw ws. frankowiczów

Pod koniec przyszłego tygodnia zbierze się sejmowa podkomisja frankowa. Posłowie mają się zająć czterema projektami ustaw w sprawie frankowiczów. W podkomisji są dwa projekty prezydenckie oraz dwa poselskie. W ubiegłym roku posłowie zebrali się tylko dwa razy.

Przewodniczący podkomisji Tadeusz Cymański podkreślał, że jest zgoda i wola uchwalenia proponowanych rozwiązań przez prezydenta Andrzeja Dudę. Niewykluczone, że do noweli wprowadzone zostaną poselskie poprawki. Nie powinny one jednak naruszyć konstrukcji ustawy. W posiedzeniu podkomisji najprawdopodobniej będzie uczestniczyć strona społeczna.

Ekonomista Artur Beń uważa, że należy niezwłocznie rozwiązać problem tzw. frankowiczów, ponieważ osłabia on rynek detaliczny w Polsce.

– Nierozwiązanie problemu frankowiczów, i tak naprawdę nieobciążenie faktycznych osób, które doprowadziły do tej sytuacji, spowoduje, że nadal nasz rynek detaliczny będzie słaby, ponieważ ludzie, którzy zaciągnęli kredyty frankowe, bardzo mocno osłabiły rynek usług detalicznych i handlu detalicznego. Załóżmy, że osoba, która zarabia 4 tys. zł, miała świadomość, że bierze kredyt na 1200 zł, a nagle okazało się, że musi płacić ponad 2 tys. zł. W tym momencie jest tak naprawdę finansowo spłaszczona, że nie jest w stanie być dobrym klientem na rynku – podkreśla Artur Beń.

Projekt noweli ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie w sierpniu 2017 roku. Rozszerza on działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który wpisuje się w ustawę sprzed 3 lat.

Prezydencka nowela wydłuża czas wsparcia z 18 do 36 miesięcy, z którego mogą skorzystać kredytobiorcy. Zwiększa też jego miesięczną wysokość z 1,5 do 2 tys. zł.

Problem kredytów w obcej walucie dotyczy obecnie około 2 mln osób.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ