Święta Bożego Narodzenia a ochrona środowiska

Choinka jest bezdyskusyjnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Od połowy listopada zaczyna się pojawiać w witrynach sklepowych, galeriach a bliżej świąt niemal w każdym mieszkaniu. I właśnie w tym momencie często zadajemy sobie pytanie, jaką choinkę wybrać, czy żywą, taką prosto z lasu, czy sztuczną.

Obie mają swoje zalety, bowiem ta naturalna przepięknie pachnie, dając nam namiastkę klimatu leśnego, za to choinka sztuczna może posłużyć przez kilka lat. Jednak, by mogła stać się bardziej ekologiczna niż naturalna, jest to możliwe tylko wtedy, kiedy korzystamy z niej, przez co najmniej 12 lat, co zapewne w większości gospodarstw domowych, jest mało realne. Niestety, pod kątem środowiska, ekolodzy są zgodni, że zarówno ta naturalna, jak i sztuczna ma negatywny wpływ na środowisko, ponieważ obie mają swój ślad ekologiczny i węglowy. Ale co to właściwie jest? Otóż, ślad ekologiczny to wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię. Z kolei ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio na przykład przez daną osobę, wydarzenie lub produkt. Idąc tym tropem, naukowcy oszacowali, że produkcja naturalnej choinki to 3,1 kg gazów cieplarnianych na rok, natomiast sztucznej – 8,1 kg. Jak widać, choinka sztuczna znacznie przegrywa w tym porównaniu. Ponadto, drzewko naturalne po świętach możemy wtórnie wykorzystać, choćby na opał czy do kompostowania, a nawet jeśli tego nie zrobimy, nastąpi jego naturalny rozkład. Innym rozwiązaniem, które z całą pewnością jest wyjątkowo proekologiczne jest zakup drzewka z korzeniami, by potem można było ją posadzić i pozwolić dalej rosnąć.

Specjaliści uważają, że sztuczna choinka już na etapie produkcji odbija swoje negatywne piętno na środowisku, bowiem wydzielane są niebezpieczne substancje. Po wyrzuceniu jej na śmietnik, będzie rozkładać się nawet kilkaset lat, co oczywiście również nie będzie bez znaczenia dla wody, gleby czy powietrza. Poza tym są one produkowane przede wszystkim z nieodnawialnych zasobów naturalnych.

W związku z powyższymi informacjami, warto przemyśleć i rozważyć wybór drzewka świątecznego.

W połowie stycznia, a często nawet prędzej, choinki nie są nam już potrzebne, bo święta już minęły i trzeba się pozbyć ich, ponieważ nie wyglądają już estetycznie, zaczynają gubić igły i schną. Drzewek świątecznych Polacy co roku kupują około 6 milionów, więc wcale nie mało. Choinki możemy bez żadnego problemu pozostawić przy śmietniku, gdzie będą traktowane jako odpady komunalne. Odpowiedzialność za ich wywóz spoczywa na firmach, które zajmują się wywozem śmieci w danej gminie. Ważnym jest, by je odpowiednio przygotować, poprzez usunięcie z nich wszelkich ozdób. Jeśli natomiast, nasza choinka jest sztuczna, można wrzucić ją do odpadów mieszanych, bądź wielkogabarytowych, jeśli jest wyjątkowo duża.

Bardzo dobrym i niezmiernie ekologicznym rozwiązaniem jest wywiezienie drzewka, tego naturalnego, rzecz jasna do ogrodu zoologicznego. Tam mogą posłużyć zwierzętom jako pokarm lub schronienie (ścieli się nimi klatki i budki lęgowe).

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ