Posiłek w szkole i w domu – rząd przeznaczy 200 mln zł na organizację szkolnych stołówek

yt

Rząd przeznaczy 200 milionów złotych na organizację szkolnych stołówek i miejsc, gdzie dzieci będą mogły spożywać posiłki. Samorządy będą musiały dołożyć się do inwestycji tylko 20 procent.  Wsparcie finansowe na organizacje stołówek i kuchni w publicznych szkołach podstawowych będzie dostępne dla samorządów przez najbliższe pięć lat. Będzie to nawet 80 tys. zł dla jednej szkoły.

– Przeznaczmy 200 mln zł na dofinansowanie remontów, zakup wyposażenia, organizację naszych stołówek w różnych szkołach i dostosowanie do standardów europejskich – wskazał premier RP.

Cel jest jasny – mówił Mateusz Morawiecki.
– Dbanie o Polskę zaczyna się właśnie od dbałości o polskie dzieci, polską młodzież – zaznaczył.

W szkolnych stołówkach ma być zdrowo i smacznie – wskazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

– Zamiast buły w szkole zapewniony będzie ciepły, smaczny, dobry, wysokiej jakości posiłek przygotowany w szkolnej stołówce – powiedziała szefowa resortu.
Szkoły mają czas do 15 kwietnia, aby zgłosić w samorządach chęć udziału w programie. Z kolei samorządy do 30 kwietnia muszą złożyć dokumenty w urzędzie wojewódzkim – poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

– Do końca czerwca trafiają pieniądze do samorządów, do szkół. Wakacje to dobry czas na remonty i zakupy – wyjaśniła minister.

Samorządy będą musiały wyłożyć z własnej kieszeni 20 proc. kosztów. Inwestycje w stołówki na pewno będą się im opłacać.
– Jest różnica kilku złotych pomiędzy posiłkiem ugotowanym w szkole lub na terenie gminy, a tym cateringowym – wskazała Anna Zalewska.

Rząd przewidział też dodatkowe środki dla samorządów, które dostarczają posiłki dorosłym osobom potrzebującym. Pomoc udzielna jest także w formie rzeczowej.
– Zakup żywności, albo zasiłek celowy, który pozwala takiej osobie starszej, ale nie tylko starszej – bezrobotnej czy borykającej się z życiowymi problemami, kupić takie produkty i przygotować sobie posiłek – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Darmowe posiłki dostępne są dla dzieci i dorosłych spełniających odpowiednie kryteria dochodowe. Dochód osoby żyjącej samotnie nie powinien przekraczać około 1051 zł miesięcznie. Dla osoby żyjącej w rodzinie próg wynosi 792 zł. Ośrodki pomocy społecznej mają jednak sporą elastyczność w przyznawaniu pomocy żywnościowej dla dzieci i młodzieży. W najbliższych pięciu latach na program „Posiłek w szkole i w domu” rząd wyda 2 mld 750 mln złotych. Skorzysta z niego nawet 1 mln 300 tys. osób.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ