Były prezes Orlenu (za czasów PO-PSL) zatrzymany. Chodzi o „niegospodarność wielkich rozmiarów”

fot: youtube

„Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi zostały dziś zatrzymane trzy osoby z kierownictwa PKN Orlen S.A., w tym były prezes zarządu – Jacek K., w związku z podejrzeniem dopuszczenia się przez nich przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach na szkodę PKN Orlen S.A.” – informuje Prokuratura Krajowa. Chodzi o byłe kierownictwo PKN Orlen. Zatrzymań dokonali agenci z gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dzisiejsze zatrzymania to efekt wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych
– czytamy w komunikacie.

Prokuratura Krajowa informuje, że „postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 roku kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.”.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych
– zaznaczono.

Dariusz Jacek K. w latach 2008-2015 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym koncernu PKN Orlen. Tylko przez cztery lata – od 2012 do 2015 r. – zarobił z racji sprawowanego stanowiska ponad 12 mln zł, a suma wynagrodzeń i premii dla wszystkich członków zarządu we wspomnianych latach wyniosła nieco ponad 47,5 mln zł. W 2014 r. otrzymał wynagrodzenie i premie w łącznej wysokości 2,914 mln zł, a rok wcześniej – 2,964 mln zł. Opierając się na prostym wyliczeniu, w roku 2014 – nie uwzględniając premii – miesięcznie na konto K. mogło wpływać nawet ok. 140 tys. zł.

Źródło: pk.gov.pl, niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ