Minister Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem Pompeo. Omawiano konferencję bliskowschodnią

fot: youtube
– Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa – wskazał minister Czaputowicz po rozmowie z sekretarzem stanu USA Pompeo. Chodzi o wspólną konferencję bliskowschodnią, która wystartuje w środę w Warszawie.

– Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa – wskazał minister Czaputowicz po rozmowie z sekretarzem stanu USA Pompeo. Chodzi o wspólną konferencję bliskowschodnią, która wystartuje w środę w Warszawie.

– Przedyskutowaliśmy najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych oraz w polityce międzynarodowej – podkreślił szef MSZ. – Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa – powiedział Czaputowicz. Chodzi m.in. o Nord Stream 2, które według Polski i USA „nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy”.

– Uważamy, że to przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego Europy – dodał polski minister. Czaputowicz oświadczył również, że rozmawiał z Pompeo o „planach dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce”. Minister wyraził nadzieję na „kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie w najbliższych miesiącach”.

– Z zadowoleniem przyjąłem zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do pełnej implementacji instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. Poruszyliśmy też kwestię bezpieczeństwa energetycznego, rozważaliśmy możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw energii, zwłaszcza jeśli chodzi o terminal LNG i dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, a także rozbudowę infrastruktury i rozwój technologii – powiedział Czaputowicz.

Skoordynowane działania ws. Rosji

Czaputowicz podał, że wstępnie omówił z Pompeo implikacje łamania przez Rosje traktatu INF i decyzję USA o wycofaniu się z tego traktatu. – Uważamy tę decyzje za słuszną. Traktat, który jest przestrzegany tylko przez jedna stronę, jest właściwie nieobowiązującym traktatem – powiedział Czaputowicz.

Podkreślił, że rozmowa dotyczyła też „roli Sojuszu Północnoatlantyckiego dla bezpieczeństwa w Europie”. – Razem musimy stawić czoło zagrożeniom związanym z bronią nuklearną, terroryzmem, cyberatakami – powiedział.

– Podzielamy negatywne stanowisko wobec agresywnych działań Rosji zwłaszcza w stosunku do Ukrainy – powiedział szef MSZ. W tym kontekście wymienił działania Rosji związane z incydentami na Morzu Azowskim i „nieakceptowalnym przez prawo międzynarodowe przetrzymywaniu ukraińskich marynarzy”. – To nie ma uzasadnienia – podkreślił Czaputowicz.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ