Ppłk Janusz Słociński: zasłynął w bitwie z funkcjonariuszami UB…strzałem w tył głowy zabity został ranny dowódca oddziału NSZ

Ppłk Janusz Słociński (1934-2018), ps. Konus. Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, działacz społeczny, przyjaciel młodzieży.

Janusz Słociński walczył w oddziale Alojzego Sikorskiego „Jaremy”, który zasłynął w bitwie z funkcjonariuszami Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w lasach pod Kotkami k/ Buska Zdroju. Bitwa rozegrała się na przełomie maja i czerwca 1945 roku. Jak oceniają historycy była to jedna z większych partyzanckich bitew, już po zakończeniu wojny. Wówczas przez lasy przebijały się oddziały żołnierzy NZS, którzy zmierzali do Pińczowa aby uwolnić więźniów. Pierwsze walki rozpoczęły się 28 maja 1945 roku.

Oddział „Jaremy” stoczył walkę trzy dni później. Partyzanci zostali zaatakowani 31 maja przez grupę operacyjną MBP złożoną z oddziału szturmowego PUBP w Busku Zdroju i kompanii szturmowej WUBP w Kielcach. Komunistycznych funkcjonariuszy wspierał oddział Armii Czerwonej. W bitwie zginęło ok 10 partyzantów NSZ oraz około dziesięciu członków grupy operacyjnej. Straty oddziału Armii Czerwonej nie są znane. Po bitwie strzałem w tył głowy zabity został ranny dowódca oddziału NSZ por. Stanisław Sikorski „Jarema”. Ci, którzy ocaleli przemieścili w kierunku lasów pińczowskich. Janusz Słociński wspominając tę bitwę, mówił o nierównej walce i ofiarach. Zginął dowódca i dziesięciu partyzantów z oddziału „Jaremy”. Do dzisiaj nie wiadomo gdzie dokładnie znajduje się miejsce pochówku kolegów z oddziału.

Janusz Słociński był honorowym członkiem wrocławskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen, działał w Stowarzyszeniu Twórców i Animatorów Kultury, także Potomków Rodów Szlacheckich „Herbowi”. Podczas spotkań z młodzieżą opowiadał o walkach żołnierzy w NSZ. Mówił o procesach politycznych, w których żołnierze i oficerowie NSZ skazywani byli na kary śmierci lub długoletnie więzienia, o prześladowaniach i inwigilacji, które trwały do lat 80-tych. Zawsze podkreślał, że w swoim życiu kierował się dewizą: Bóg Honor Ojczyzna a patriotyzm wyniósł z domu rodzinnego. Ważne zdanie Romana Dmowskiego: „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”.

Janusz Słociński został odznaczony: Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyżem Partyzanckim, Kombatanckim Krzyżem Zasługi, Krzyżem Więźnia Politycznego, Krzyżem Walki o Niepodległość, Orderem Męczeństwa i Zwycięstwa, Orderem Weterana Walk o Niepodległość.

źródło: udział w czasie spotkań patriotycznych ze śp. Januszem Słocińskim

Artykuł powstał dzięki wsparciu Gminy Wrocław

 

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ