Młodzież prowadzona jest w kierunku zła. W piątek trzeci protest pod Szermierzem

MP

Patriotyczne organizacje organizują w piątek protest przeciwko honorowaniu abp Andrzeja Szeptyckiego. Tablica pamiątkowa kolaboranta i zdrajcy Polski została wmurowana w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego z inicjatywy mera Lwowa i prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Wrocław uczcił swojego absolwenta, który tutaj studiował i obronił doktorat. Uczcił także Polaka, który stanął po stronie Ukrainy. Mając pełną świadomość o ludobójstwie, nie zrobił nic aby zapobiec rzezi, równaniu z ziemią wiosek i miasteczek, tak aby „Lachy do siódmego pokolenia nie chciały patrzeć w naszą stronę”.

Od listopada, kiedy odbył się pierwszy protest, władze wrocławskich Uczelni nie zareagowały. Rektor Uniwersytetu prof. Jezierski otrzymał 2,5 tys. petycji w sprawie usunięcia tablicy i dalej milczy. Niemcy o takim zjawisku mówią totgeschwiegen, czyli – zamilczanie na śmierć.

Pod gmach Uniwersytetu Wrocławskiego przychodzą żyjący świadkowie, ich rodziny i wrocławianie. To będzie już trzeci protest środowisk kresowych i narodowych. Spotkają się w piątek,  8 marca o godz. 18:00 pod Szermierzem.

Będziemy wywierali jak największą presję na władzy Uniwersytetu, będziemy uświadamiać studentów i wrocławian jaka była to zła postać. Chcemy aby społeczeństwo dowiedziało się, dlaczego jesteśmy przeciwni honorowaniu na UWr., powiedział Paweł Luberadzki z Brygady Dolnośląskiej ONR.

Abp Szeptycki, jako zwierzchnik kościoła grecko-katolickiego od samego początku działał przeciwko Polsce (…) należy go rozliczyć z czasu wojny, kiedy Ukraińcy napadali na Polaków (…) w tym czasie abp Szeptycki rezydował we Lwowie i nie zrobił nic, żeby przeciwstawić się zbrodniom (…) miał pełną wiedzę o tym, co dzieje się z Polakami, co tydzień spotykał się z przedstawicielami zbrodniarzy (…). Dzisiaj tablica tego zbrodniarza znajduje się na Uniwersytecie Wrocławskim (…) on jeździł po krajach Europy zach. i buntował te państwa przeciwko narodowi i państwu polskiemu (…)

Mimo naszych próśb i apeli, ani pan Rektor ani profesorowie, nie zareagowali To jest tablica hańby. Zarówno rektor jak i profesorowie biorą na siebie ciężar odpowiedzialności za kłamstwo, które głosi Uniwersytet (…)

Protestujemy nie tylko przeciwko tej tablicy ale przeciwko kłamstwu i manipulacji. Na to nie możemy się zgodzić, ponieważ ta młodzież prowadzona jest w kierunku zła – powiedział Stanisław Srokowski z Narodowego Forum Kresowego.

Podczas protestu zostanie przedstawiony ukraiński duchowny bł. Grzegorz Chomyszyn. To postać zupełnie nieznana i bardzo ważny świadek polsko-ukraińskiej historii. Bp Chomyszyn miał kontakt z abp Szeptyckim. – Jeżeli mamy mówić o tym, co wydarzyło się na Ukrainie, musimy poznać relacje świadków. Bł. Chomyszyn jest autorem zapisków (o rzezi) pt. Dwa królestwa – mówiła Halszka Bielecka z Akademii Patriotów

Dlaczego ukraiński patriota, bł. Grzegorz Chomyszyn jest wyjątkowy dowiemy się z wykładu, który odbędzie się tego samego dnia na pl. Solidarności, w sali bł. ks. Jerzego Popiełuszki, o godz. 19:00 wrocławianie spotkają się z prof. Włodzimierzem Osadczym, który o historii Kresów wie wszystko.

PODZIEL SIĘ