Bronisław Pietraszewicz: Harcerz Szarych Szeregów, dowódca I plutonu oddziału dywersji bojowej

Bronisław Pietraszewicz (1922 – 1944), ps. LotRyśBronek. Harcerz Szarych Szeregów, dowódca I plutonu oddziału dywersji bojowej Agat, brał udział w zamachu na Franza Kutscherę.

W czasie kampanii wrześniowej służył w kompanii przysposobienia wojskowego, później przedostał się do Brześcia Litewskiego ale po rozpadzie oddziału wrócił samotnie do Warszawy, gdzie pracował przy rozbiórce zniszczonych kamienic. Jednocześnie kontynuował naukę na tajnych kompletach w I Gimnazjum Męskim im. Gen. Józefa Sowińskiego. Po uzyskaniu matury w 1940 roku, rozpoczął studia na wydziale mechaniki w konspiracyjnej Państwowej Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda. Przerwał je trzy lata później aby przejść przez kurs w szkole podchorążych „Agricola”. Wtedy został członkiem Szarych Szeregów, a od sierpnia 1943 roku wszedł w skład Grup Szturmowych oddziału „Agat”, którego dowódcą I plutonu został już w listopadzie. Mieszkanie udostępniał na konspiracyjne spotkania. Swoją o rok młodszą siostrę, Helenę, ps. Wrona, nauczył zasad konspiracji.

Bronisław Pietraszewicz zajmował się m.in. małym sabotażem, np. w dniu święta narodowego 3 maja 1943 roku na placu Wilsona zorganizował i przeprowadził akcję megafonową. Tego dnia w 15 min. nagraniu ze „szczekaczki” – mieszkańcy Warszawy – zamiast niemieckiej propagandy usłyszeli Rotę Marii Konopnickiej, patriotyczne przemówienie i na koniec Hymn Polski. B. Pietraszewicz brał udział w wielu akcjach: m.in. w akcji „Bracka”, gdzie pod Celestynowem uwolnił transport więźniów przewożonych z Warszawy do KL Auschwitz. Brał udział w zamachu na Franza Bürkla zastępcę komendanta Pawiaka. W akcji „Sól” dostał się magazynów i zdobył składniki do materiałów wybuchowych. Był też w składzie grupy likwidującej kata Warszawy, Franza Kutscherę. Źródła podają, że był pierwszym, inne, że drugim wykonawcą wyroku. W akcji tej został postrzelony w brzuch, zmarł trzy dni później.

Komendant Główny Armii Krajowej, 25 marca 1944 roku, awansował pośmiertnie Bronisława Pietraszewicza  na stopień podporucznika, jednocześnie przyznał mu Order Virtuti Militari V klasy. Grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w kwaterze batalionu „Zośka”.

Na ścianie domu rodzinnego Bronisława Pietraszewicza  umieszczono tablicę pamiątkową, a na kamieniu, w miejscu zamachu na Kutscherę, jego nazwisko. Jedna z warszawskich ulic nosi jego imię.

źródło: wikipedia.org

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu przez Gminę Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ