Kakao zmniejsza zmęczenie przy stwardnieniu rozsianym

Flawonoidy zawarte w kakao mogą pomóc redukować przewlekłe zmęczenie u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane – informuje „Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry”.

Przyczyny fizycznego i psychicznego zmęczenia dotykającego osoby ze stwardnieniem rozsianym są złożone i składają się na nie czynniki neurologiczne, zapalne, metaboliczne oraz psychologiczne. Żadna z dostępnych obecnie metod nie oferuje jednak chorym długotrwałej ulgi – zaznaczają naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

W ich badaniach wzięło udział 40 osób z niedawno zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym, które odczuwały przewlekłe zmęczenie. Uczestnicy przez sześć tygodni codziennie pili kubek bogatego we flawonoidy kakao lub wersję napoju zawierającą małą ilość flawonoidów. Poza tym ich sposób odżywiania nie ulegał zmianie.

Uczestnicy trzy razy dziennie dokonywali subiektywnej oceny poziomu zmęczenia w skali od 1 do 10, a ich aktywność monitorowana była za pomocą krokomierza. Obiektywnych pomiarów naukowcy dokonywali na początku, w połowie i po zakończeniu obserwacji.

U osób pijących kakao bogate we flawonoidy odnotowano zmniejszenie odczuwanego zmęczenia o 45 proc. (subiektywna ocena uczestników). Test na bieżni wskazał z kolei 80-procentową poprawę w zakresie szybkości chodzenia. W tej grupie uczestnicy przyznali także, że zmniejszyły się dolegliwości bólowe.

Dieta bogata w flawonoidy ma związek z dłuższym życiem, mniejszym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego i pozytywnymi zmianami w obrębie mikrobiomu jelitowego. Biorąc pod uwagę przeciwzapalne właściwości flawonoidów, mogą być z powodzeniem stosowane jednocześnie z ćwiczeniami, leczeniem farmakologicznym czy fizjoterapią – podsumowują naukowcy.(PAP)

źródło: naukawpolsce.pap.pl/

PODZIEL SIĘ