Bolesław Julian Baranowski: Naukowiec, podporucznik piechoty…zabity strzałem katyńskim

Bolesław Julian Baranowski (1911-1940). Naukowiec, pracował na Wydziale Chemii Politechniki Lwowskiej. Absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty 19 Pułku, podporucznik rezerwy piechoty i uzbrojenia Wojska Polskiego, zabity strzałem katyńskim.

Bolesław Julian Baranowski w 1932 został awansowany do stopnia podporucznika ze starszeństwem z 1 stycznia 1936 i przydzielony do 6 Pułku Strzelców Konnych. Znalazł się także w kadrze Okręgowego Zakładu Uzbrojenia Nr X w ramach Dowództwa Okręgu Korpusu nr X w Przemyślu.

Brał udział w kampanii wrześniowej a po agresji sowietów na Polskę został przez nich aresztowany  i przewieziony do Kozielska, potem do Katynia. Tak wynika z zapisków w pamiętniku Zbigniewa Przystasza z 6 kwietnia 1940 roku.

Szczątki Bolesława Juliana Baranowskiego zostały zidentyfikowane w 1943 roku, podczas masowych ekshumacji przeprowadzanych przez Niemców. Został zabity strzałem katyńskim.

Jest pochowany na terenie obecnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

W 2007 pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika. W ramach akcji „Katyń – pamiętamy” 30 maja 2010 roku Bolesław Julian Baranowski  został posadzony „Dąb Pamięci” w Kwaterze Katyńskiej. Dąb, jako symbol „żywego pomnika” według zasady, że każdy posadzony Dąb Pamięci upamiętnia jedno nazwisko, czyli konkretną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze lub Charkowie przez NKWD.

źródło: pl.wikipedia.org

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu przez Gminę Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ