Poseł Jędrysek ujawnia skalę nieprawidłowości: byłem zmuszony przeprowadzić też trzy doniesienia do prokuratury

Prof. Mariusz Orion Jędrysek podkreślił, że Polska dotąd nie miała polityki surowcowej, jednak teraz „ujrzała ona światło dzienne”.

– Były przygotowywane różne polityki – energetyczna, czy ekologiczna – ale polityki surowcowej nie było, a (…) to, co mamy pod ziemią księgowo ma większą wartość co do tego, co jest na powierzchni. (…) Gdybyśmy zaczęli rozpoznawać głębiej, lepiej, to okazuje się, że są strefy w Polsce, które są wyjątkowo bogate w różne zasoby geologiczne do dzisiaj niedoceniane. Każdy myśli o ropie, gazie, miedzi, ale są także inne rzeczy, które w Polsce mogą dawać lokalne bogactwo – zaznaczył gość Radia Maryja i podkreślił, że z takimi inwestycjami wiążą się opłaty eksploatacyjne i nowe miejsca pracy.

Główny Geolog Kraju zwrócił też uwagę na zaniedbania poprzedników, m.in. brak służby geologicznej.

– Byłem zmuszony przeprowadzić też trzy doniesienia do prokuratury, wszystkie z tych postępowań zostały wszczęte (…). To też pokazuje zakres pewnych nieprawidłowości, ogromnych potencjalnych nieprawidłowości, które były spowodowane właśnie brakiem organizacyjno-prawnym. (…) Pozwalało się na to, że mogły istnieć takie okoliczności, które pozwalały niektórym ludziom działać (…) ze szkodą dla Skarbu Państwa, ze szkodą dla Polaków – powiedział.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek zaznaczył, że podjęto już działania w celu naprawienia sytuacji w zakresie zasobów.

– W tej chwili mamy kilka ustaw wprowadzonych, zmiany ustaw, prawo geologiczne i górnicze – w kwietniu 2016 r., a więc bardzo szybko; w listopadzie znowu następna zmiana prawa geologicznego i górniczego. (…) A więc mamy cztery zmiany ustawy prawo geologiczne i górnicze i innych ustaw (…). W tej chwili mamy dwie duże zmiany prawa geologicznego i górniczego. Jedna: pakiet gospodarczy zachęcający inwestorów, obniżający ryzyko inwestycyjne i wprowadzający rozwój polskiego know-how w tym zakresie, czyli wiedzy. Z drugiej strony: powołanie ustawowe Polskiej Agencji Geologicznej, czyli nie nowego organu, ale wydzielenie jej z Państwowego Instytutu Geologicznego, który będzie oczywiście nadal jednostką naukową (…). Agencja będzie prowadziła wyłącznie działania nienaukowe, a służebne względem państwa – wskazał Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek w Radiu Maryja.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ