Jak uszczelnić bramę garażową segmentową?

artykuł sponsorowany

Nieszczelna brama garażowa segmentowa zawsze będzie dużym kłopotem dla właściciela. Jeżeli zauważysz, że w Twojej bramie pojawią nieszczelności, powinieneś jak najszybciej temu zaradzić, by nie zmniejszać jej wartości użytkowej. W jaki jednak sposób brama garażowa może być uszczelniona? I do czego może prowadzić zaniedbanie tego mankamentu?

Brama garażowa segmentowa – czy może być uszczelniona między segmentami?

Przede wszystkim może budzić Twoją wątpliwość, czy brama garażowa segmentowa może być przez Ciebie uszczelniona na łącznikach segmentów. Otóż co do zasady, miejsca te nie powinny być uszczelnianie w warunkach domowych. Tego typu bramy garażowe posiadają już uszczelnienia fabryczne i straty ciepła nie powinny być w szczególnie odczuwalne między segmentami.

Mocowanie uszczelek na łączeniach segmentów lub uszczelnianie ich pianką poliuretanową mogłoby prowadzić do usztywnienia całej bramy, co w efekcie utrudniłoby jej zamykanie i otwieranie. Tego typu naprawy powinny być przeprowadzane głównie w warunkach warsztatowych i wykonywane przez doświadczonego fachowca w dziedzinie konserwacji bram garażowych.

Uszczelnianie – zacznij od regulacji

Możesz jednak postarać się o uszczelnienie krawędzi bramy, jeżeli np. wrota nie docierają całkowicie do podłoża, czy też nie domykają się przy bocznych ścianach. Pierwszym sposobem na zniwelowanie tych nieszczelności jest próba wyregulowania bramy. Jeżeli nie potrafisz wykonać regulacji we własnym zakresie, być może lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie pomocy u specjalisty.

Niemniej istnieje możliwość samodzielnego wyregulowania rolek biegnących w prowadnicach, dociśnięcia bramy do prowadnic, czy też sprawdzenia naciągu sprężyn skrętnych. Jeżeli brama garażowa nie domyka się do końca, warto spróbować przeprogramować system zamykający skrzydło bramy – jest to niezwykle proste, a instrukcja przeprogramowania powinna być dołączona do każdej bramy z napędem automatycznym.

Druga opcja – uszczelki

Jeżeli powyższe metody nie przyniosą odpowiednich rezultatów, warto w takiej sytuacji rozważyć zainstalowanie uszczelek. Producenci oferują ich różne rodzaje z bardzo odpornego materiału, jakim jest guma EPDM – występująca także jako uszczelka progowa. Ponadto, możliwe jest oczywiście założenie uszczelek bocznych lub górnych. Produkuje się je najczęściej jako uszczelki wsuwane lub wciskane, dzięki czemu ich instalacja nie wymaga fachowej wiedzy.

Montaż uszczelki może jedynie wymagać zastosowania kleju montażowego. Wówczas należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu powierzchni, do której uszczelka będzie miała być przyklejona, a kolejno o jej całkowitym osuszeniu. Po przyklejeniu uszczelki, brama garażowa segmentowa nie powinna być użytkowana przez ok. 12 godzin.

Dlaczego bramy garażowe powinny być uszczelnione?

Nieszczelne bramy garażowe będą wpływały przede wszystkim na temperaturę garażu. Ciepło będzie „uciekało” poprzez nieszczelności, co ostatecznie wpłynie na zwiększeniu kosztów ogrzewania. W kontekście relatywnie niskich cen uszczelek lub regulacji bramy – jest to zjawisko wyjątkowo uciążliwe i nieopłacalne.

Co więcej, uszczelka chroni także garaż przed przedostawaniem się do niego wody deszczowej, ale i również brudu – który realnie może wpłynąć na funkcjonowanie całego mechanizmu bramy. Nieszczelności są też miejscem, przez które przedostają się insekty, co jest szczególnie uciążliwe w okresie letnim i wiosennym. Ostatecznie, niedomknięta brama jest większą pokusą dla złodzieja, zwiększając jednocześnie ryzyko włamania.

Zadbaj o szczelność!

Bramy garażowe segmentowe możesz uszczelnić poprzez regulację całego mechanizmu, jak również dzięki przeprogramowaniu sterowania automatycznego. Jeśli nie przyniesie to pożądanych rezultatów, warto wówczas zainstalować uszczelkę – na dolną lub górną część bramy, czy też na jej boczne krawędzie. Warto z tym nie zwlekać, nieszczelna brama obniża bowiem temperaturę garażu i ogólny komfort z jego korzystania.

PODZIEL SIĘ