Ekologiczna żywność na Dolnym Śląsku. Sprawdź ile wydajemy na żywność ekologiczną w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów.

Polak rocznie na produkty ekologiczne przeznacza 4 euro. Dla porównania Niemiec wydaje 100 euro, a Duńczyk 200 euro. Średnia europejska to 44 euro, a więc nasz kraj (z kwotą 4 euro) jest grubo poniżej średniej światowej, która wynosi 11 euro.

Polska ma potencjał by stać się silnym graczem na rynku żywności ekologicznej ale na razie rolnictwo ekologiczne zamiast dynamicznego rozwoju przeżywa spadek. Powierzchnia upraw skurczyła się z 670 tys. ha w 2013 roku do około 500 tys. ha obecnie. Gospodarstwa wstrzymują produkcję ekologiczną, ponieważ kończą się dopłaty, a bez nich uprawa ekologiczna się nie opłaca. Wszystko to w czasie kiedy w krajach rozwiniętych zapotrzebowanie na żywność ekologiczną rośnie. W Niemczech rynek produktów ekologicznych jest wart niemal 10 mld euro.

infografika wDolnymŚląsku.com

Dolny Śląsk to jeden z nielicznych regionów Polski, w którym na szeroką skalę rozwija się rolnictwo ekologiczne. W całym województwie dolnośląskim znajduje się 9,3 proc. obszarów rolnych, które wykorzystują ekologiczne technologie upraw. Ponadto region wyróżnia się funkcjonowaniem gospodarstw odznaczonych certyfikatem, który gwarantuje, że wytwarzane produkty posiadają określone standardy jakości.

Rezygnacja z pestycydów i herbicydów oraz sztucznych nawozów to główne cechy upraw ekologicznych. Produkcja rolna Dolnego Śląska zaopatruje rynki lokalne, ogólnopolskie oraz zagraniczne w produkty odznaczające się wysoką jakością. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik upraw rolnictwo ekologiczne w pełni rozkwita. Ludzie świadomej wybierają produkty, wybierając lokalnych, zaufanych rolników, którzy troszczą się o otaczające ich środowisko.

Stosowanie niebezpiecznych sztucznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Część soli mineralnych z nawozów sztucznych jest wypłukiwana z gleby przez deszcz i dostaje się do wód powierzchniowych, do rzek, strumieni, jezior, stawów. Związki fosforu i azotu powodują bujny wzrost roślinności wodnej i następuje proces eutrofizacji czyli wzrost żyzności zbiorników wodnych. Zanieczyszczenia mogą także dostać się do wód gruntowych i ujęć wody pitnej. Dodatkowo pestycydy stosowane w rolnictwie również negatywnie wpływają na zdrowie ludzi i środowisko naturalne.

Dużym atutem województwa dolnośląskiego jest dynamiczny rozwój małych gospodarstw, które oferują produkty tradycyjne i regionalne. Ogólnopolska Lista Produktów Tradycyjnych zawiera około 50 produktów tradycyjnych zarejestrowanych tylko dla Dolnego Śląska. Są to m. in. to produkty mleczne, mięsne, rybołówstwa (pstrąg kłodzki, którego produkcja odbywa się w rejonie Kotliny Kłodzkiej), warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, a także miody. Warto również wspomnieć o stale rosnącej liczbie browarów rzemieślniczych oraz rozwój winoroślarstwa.

Ponadto Dolny Śląsk jest pełnoprawnym oraz certyfikowanym członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulturalnego, a to przyczynia się do rozwoju i promocji produktów regionalnych. W województwie działa dużo Lokalnych Grup Działania organizując liczne konkursy, szkolenia, promocje, tragi i jarmarki w celu kreowania i propagowania lokalnych wyrobów wśród polskich oraz zagranicznych konsumentów.

www.nik.gov.pl
www.praca-dolnoslaskie.pl

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ