Dolnoślązacy produkują najwięcej śmieci w Polsce po przeliczeniu na jednego mieszkańca! Jak to możliwe?!

Zgodnie ze zobowiązaniami Polski wynikającymi z przepisów Unii Europejskiej w 2020r. Polska zobligowana jest wypracować 50 procentowy poziom recyklingu oraz przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych oraz szkła. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce średnio na jednego mieszkańca w 2016r. przypadało 303 kg zebranych odpadów komunalnych. Jest to wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Ponad średnią krajową niestety znalazło się województwo dolnośląskie.

Według danych w województwie Dolnośląskim jeden mieszkaniec produkuje 361 kg. Jest to najgorszy wynik wśród 16 województw. Odpady komunalne są wielkim problemem każdego większego miasta. Istotne jest dokładne planowanie składowisk w perspektywie dziesiątek lat. Zażądanie składowiskami odpadów pochłania dużo pieniędzy publicznych. Warto zatem zastanowić się jak my mieszkańcy możemy przyczynić się do usprawnienia tego systemu i zaoszczędzenia pieniędzy przez samorządy terytorialne, które mogłyby zostać wydane na inne cele społecznie pożyteczne.

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od siebie. Zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat segregacji śmieci, które są dostępne na stronach urzędów oraz na dedykowanych portalach internetowych. Są przypadki przecież, w których nie jest prosto zakwalifikować odpad do odpowiedniego pojemnika. W szczególności problematyczne stają się opakowania wielomateriałowe np. kartony po mleku.

infografika wDolnymŚląsku.com

Powstaje pytanie czy wrzucać je do pojemników z plastikami, czy z papierem. Kwestia ta powoduje również wiele wątpliwości wśród ludzi zajmujących się recyklingiem. Dlatego warto zapoznać się wcześniej z podstawowymi zasadami selekcji odpadów, dzięki czemu unikniemy w przyszłości błędów. Drugą kwestią jest kontrola innych.

Powinniśmy zwracać uwagę jak zachowują się nasi sąsiedzi, w szczególności nie powinniśmy biernie przypatrywać się ich zachowaniu polegającym na nieprzestrzeganiu selekcji odpadów oraz pozostawianiu śmieci poza miejscem wyznaczonym do ich składowania (np. wyrzucanie śmieci w lasach, rowach przydrożnych). W szczególności bardzo źle oceniana jest segregacja śmieci w budynkach wielorodzinnych, niż ma to miejsce przy okazji domów jednorodzinnych. Wynika to z przeświadczenia mieszkańców budynków wielorodzinnych, że nie ma sensu segregować, jeżeli i tak jego sąsiad tego nie robi.

Ponadto, nie da się nie wspomnieć o innym czynniku jakim jest poczucie bezkarności. Mieszkańcy dużych bloków korzystając ze zbiorowego śmietnika czują się anonimowi przez co są mniej skłonni do segregacji. W takiej sytuacji trudniej o ujęcie osoby odpowiedzialnej za nieprawidłowe segregowanie. W efekcie, pomimo że w Polsce mamy odpowiednią infrastrukturę do przetwarzania śmieci, ale ciągle nie ma wystarczającej ilości śmieci nadającej się do ponownego przetworzenia.

Budowanie w sobie proekologicznje postawy obejmuje również dyscyplinowanie innych poprzez budowanie w nich przeświadczenia, że inni ich kontrolują. W skrajnych przypadkach konieczne jest skorzystanie z pomocy właściwych służb. Tym samym zasadne są szerokie kampanie proekologiczne, które mają na celu propagowanie postawy życiowej zgodnej z naturą.

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ